Rajstopy można produkować z różnych surowców. Dzieli się je na naturalne i syntetyczne. Naturalne są zrobione z bawełny, wiskozy, a także wełny. Popularne półprzezroczyste rajstopy są syntetyczne i wyprodukowane z poliamidu (popularny nylon), akrylu oraz elastilu. W rajstopach może znajdować sięteż lurex nadający rajtkom blask oraz spandex, czyli elastyczne włókno syntetyczne. Lycra jest też powszechnie dodawana do odzieży, aby nadać im elastyczności.
Często zdarza się, że para rajstop jest zrobiona zarówno z surowców syntetycznych, jak i naturalnych, co utrudnia ich przetworzenie.
Dziurawe i zużyte rajstopy możemy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Takie odpady są później segregowane, a te które mogą zostać przetworzone, trafiają w specjalne miejsca.
Pamiętajmy, że do czarnego kosza wyrzucamy tylko te odpady, których nie udało się nam posegregować lub takie, których nie można oddać do punktów selektywnej zbiórki odpadów, tzw. PSZOK-ów.
Czy używane rajstopy można wrzucić do pojemników na odzież? Sprawa nie jest taka prosta. Noszone wcześniej rajstopy są zazwyczaj traktowane jako artykuł osobisty – podobnie jak bielizna – więc nawet jeśli wrzucimy je do pojemnika na odzież, zostaną wyrzucone.
– Z tekstyliów tego typu można zrobić jedynie czyściwo – mówi Zielonej Interii Piotr Odorczuk z biura prasowego MPO Kraków. MPO Kraków współpracuje z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża i proponuje mieszkańcom odbiór i możliwość zagospodarowania tekstyliów. Z takiej usługi może skorzystać każdy, u kogo odpady odbiera MPO.
Nie chcesz wyrzucać rajstop do kosza? Możesz też coś z nich zrobić. Okazuje się, że nawet dziurawe rajstopy mogą być użyteczne. Ze zużytych rajstop można zrobić dywanik, wycieraczkę, szmatkę do czyszczenia, czy ścierkę do mycia naczyń. Rajtki mogę służyć jako worki na warzywa lub woreczki, do których można włożyć pachnące ziarna kawy lub liście herbarty, a nawet sodę, która pochłonie wilgoć z auta, a także butów.
Niektóre firmy produkujące rajstopy próbują ograniczać ilość generowanych śmieci. Odpady z produkcji rajstop mogą być wysyłane do specjalizujących się w dziedzinie recyklingu przedsiębiorstw. W ten sposób realizuje się założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, w której praktycznie każdy odpad może zostać przetworzony i ponownie wykorzystany.
W 2021 r. polska marka Gabrielle wypuściła na rynek pionierski produkt. Były nim rajstopy wykonane w całości z recyklingu. Rajstopy zostały stworzone ze zużytych i zaśmiecających środowisko sieci rybackich.
Chcesz być pionierem w segregacji śmieci i nie tylko? Dowiedz się:
Gdzie wyrzucić stare ubrania?
Gdzie wyrzucić stare i przeterminowane leki?
Gdzie wyrzucić drewno i stare deski?
Czy trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem?
Co się dzieje podczas suszenia ubrań na grzejniku?