Reprezentujący pacjentów Bartłomiej Chmielowiec przedstawił Barbarze Nowackiej propozycję. Chce, by minister edukacji przemyślała pomysł wprowadzenia do szkół kolejnego przedmioty. Miałby się on nazywać „wiedza o zdrowiu” i wzorowany byłby na lekcjach wiedzy o społeczeństwie (WOS).
Wiedza o zdrowiu w szkołach? RPP podaje argumenty
Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta „edukacja zdrowotna odgrywa ważną rolę w budowaniu świadomości zdrowotnej i profilaktyce. Zapewnia niezbędne informacje dotyczące zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i kontroli zdrowia”. Chmielowiec podkreślił, że wielokrotnie próbował już przekonać do nowego przedmiotu MEN, Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka.
– Aby skutecznie promować zdrowe nawyki wśród obywateli, konieczne jest opracowanie narzędzia umożliwiającego przekazanie usystematyzowanej wiedzy. Taka inicjatywa przyniesie rezultaty w postaci poprawy jakości życia oraz leczenia przyszłych pokoleń pacjentów. Kluczowe jest też byśmy zaczynali jak najwcześniej, dostosowując przekazywaną wiedzę do odbiorców – zauważał Bartłomiej Chmielowiec.
Szeroki zakres wiedzy o zdrowiu
Rzecznik jest przekonany, że nowy przedmiot szkolny pomógłby uczniom w zdobyciu umiejętności niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta, a także zrozumieniem znaczenia działań profilaktycznych oraz oceną skuteczności szczepień ochronnych.
Edukacja zdrowotna miałaby też obejmować takie sprawy, jak seksualność, profilaktyka związana ze zdrowiem psychicznym, szacunek dla osób LGBT i ich seksualności. Wszystko to miałoby przyczynić się do „lepszego zarządzania własnym zdrowiem, unikania ryzykownych zachowań w przyszłości i wytworzenia otwartej, pełnej szacunku postawy wobec innych”.
W swojej argumentacji RPP przypomniał, iż w wielu rozwiniętych krajach Europy i na świecie praktykuje się edukowanie młodzieży w zakresie wiedzy o zdrowiu. Przekazał Barbarze Nowackiej już opracowane scenariusze lekcji edukacyjnych oraz informator z zakresu praw pacjenta dla klas 1-3 szkół podstawowych, wraz z plakatem zawierającym opracowane prawa dziecka-pacjenta.