W poprzedni piątek Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowje Biełowej.
Decyzja obowiązuje w 123 krajach, które podpisały tak zwany Statut Rzymski.
Węgierskie służby nie aresztują Władimira Putina, jeśli prezydent Rosji przekroczy granice naszego kraju – zapewnił szef kancelarii premiera Viktora Orbana. Gergely Gulyas ocenił nakaz wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za “niefortunny”. “Prowadzi sytuację w kierunku dalszej eskalacji” – stwierdził.
ZOBACZ: Węgry nie aresztują Władimira Putina. Szef kancelarii Orbana rozwiał wątpliwości
– W świetle prawa międzynarodowego nie ulega wątpliwości, że Węgry ratyfikowały Statut Rzymski. Na państwie ciąży obowiązek pełnej współpracy, w tym obowiązek wykonania wydanych przez Trybunał nakazów aresztowania – skomentował w “Dniu na Świecie” prof. Piotr Hofmański.
– Immunitet głów państw nie chroni ich przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym – podkreślił.
Zapytany o to, czy możemy spodziewać się, że Trybunał wyda podobne nakazy wobec innych rosyjskich polityków, Hofmański wyjaśnił, że leży to w gestii prokuratora Trybunału.
Prof. Piotr Hofmański o groźbach Dmitrija Miedwiediewa
“Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o nakazie aresztowania Władimira Putina oznacza upadek zasad prawa” – napisał w mediach społecznościowych były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. “Można sobie wyobrazić użycie hipersonicznego Onyxa na haski sąd. Obywatele sędziowie, patrzcie uważnie w niebo…” – ostrzegł.
WIDEO: Prof. Piotr Hofmański w “Dniu na Świecie”
– Sędziowie nie mają czasu na to, by przyglądać się niebu i wybrzeżu Morza Północnego, skąd miałyby nadlecieć rakiety. Trybunał usytuowany jest na terenie Królestwa Niderlandów, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Sędziowie, ale też inne osoby zatrudnione w Trybunale są ludźmi odważnymi. Tego rodzaju groźby nie robią na nas wrażenia. My po prostu wykonujemy swój mandat – powiedział prof. Piotr Hofmański.
Nakaz aresztowania Władimira Putina
Sędziowie uznali Władimira Putina za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności – w tym dzieci – oraz bezprawnym przesiedleniu ludności – w tym dzieci – z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.
ZOBACZ: Pociski ze zubożonym uranem trafią do Ukrainy. Władimir Putin reaguje
“Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Władimir Putin ponosi indywidualną odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, popełnione bezpośrednio, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób” – czytamy w uzasadnieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
– Międzynarodowe prawo zabrania deportacji mieszkańców okupowanego kraju. Dzieci są pod specjalną ochroną prawną – podkreślił w komunikacie szef składu orzekającego, sędzia Piotr Hofmański. – To ważny moment w tym procesie. Sędziowie uznali, że przedstawione oskarżenia są uzasadnione. Międzynarodowy Trybunał Karny wykonał swoją część pracy, wydał nakazy aresztowania. Ich wyegzekwowanie zależy od międzynarodowej współpracy – dodał.
an/Polsat News