W Markowej (woj. podkarpackie) kard. Marcello Semeraro odczytał list papieża Franciszka, w którym ogłoszono oficjalnie przyjęcie rodziny Ulmów – Józefa, Wiktorii i siedmiorga ich dzieci – do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. To pierwsza w historii całej beatyfikacja rodziny.
Na godzinę 10 zaplanowano w Markowej mszę beatyfikacyjną rodziny Ulmów.
Według szacunków w wydarzeniu bierze udział około 34 tysiące wiernych, tysiąc księży i 80 biskupów, m.in. najważniejsi dostojnicy polskiego Kościoła katolickiego jak np. abp Stanisław Gądecki czy prymas Polski Wojciech Polak oraz metropolita przemyski abp Adam Szal. Ważnym gościem z zagranicy jest prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
Beatyfikacja rodziny Ulmów
W uroczystościach udział biorą przedstawiciele władz m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
W czasie mszy przewodniczący uroczystości duchowni przybliżyli życie, okoliczności śmierci i szczegóły procesu beatyfikacji członków zamordowanej rodziny.
Kard. Marcello Semeraro odczytał list papieża Franciszka, w którym ogłoszono oficjalnie przyjęcie rodziny Ulmów – Józefa, Wiktorii i siedmiorga ich dzieci do grona błogosławionych Kościoła katolickiego. To pierwsza w historii całej beatyfikacja rodziny.
Zamordowani za pomoc Żydom. Zginęło 16 osób
Małżeństwo wraz z siedmiorgiem dzieci zostało zamordowane 24 marca 1944 roku przez Niemców za ratowanie Żydów – od 1942 ukrywali u siebie osiem osób. Po odkryciu tego faktu przez niemieckich okupantów śmierć poniosło w sumie 16 osób.
Były to dwie córki sąsiadów Ulmów – Golda (Genia) Gruenfeld i Lea Didner z córką, trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall i jego krewny. Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Później Niemcy zabili ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Proces beatyfikacyjny rodziny rozpoczął się we wrześniu 2003 roku. W zeszłym roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do uznania ich za błogosławionych.