Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski odprawiono 10,033 mln osób, a z Polski do Ukrainy ponad 8,131 mln – poinformowała Straż Graniczna. W piątek mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Kiedy 24 lutego rankiem Rosja zaatakowała Ukrainę, tysiące Ukraińców – głównie kobiet, dzieci i osób starszych – ruszyło do granic kraju, by uciec przed wojną. Większość ustawiała się w ogromnych kolejkach na przejściach granicznych z Polską.
Ilu osób odprawiono w ostatnim roku na polsko-ukraińskiej granicy?
W piątek, w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Straż Graniczna poinformowała, że przez miniony rok – od 24 lutego 2022 roku do 23 lutego 2023 roku na przejściach na kierunku z Ukrainy do Polski odprawiono 10,033 mln osób. Z kolei w kierunku z Polski do Ukrainy – 8,131 mln osób.
Minionej doby granicę na kierunku Ukraina-Polska przekroczyło 24 tys. osób, a na kierunku Polska – Ukraina – 15 tys. osób.
Dla porównania – w pierwszych dniach wojny dziennie polską granicę przekraczało nawet ponad 100 tys. uchodźców.
Największy kryzys przesiedleńczy w XXI wieku
Od początku inwazji ponad 8 mln ludzi uciekło z Ukrainy, w tym 1,5 mln do Polski – informuje ONZ. Wśród krajów niegraniczących z Ukrainą najwięcej uchodźców przyjęły Niemcy (ponad 880 tys.) i Czechy (490 tys.). Większość uchodźców stanowią kobiety, dzieci i osoby starsze. Kolejne 8 mln osób zostało przesiedlonych wewnątrz terytorium Ukrainy.
Ponieważ walki toczą się teraz w dużej mierze tylko na wschodzie, ponad milion ukraińskich uchodźców wróciło do domów. Ponad 5 milionów pozostaje jednak za granicą, co stanowi największy kryzys przesiedleńczy w XXI wieku.
pgo/grz/ Polsatnews.pl