Używanie farby, aby przeciwdziałać efektowi miejskiej wyspy ciepła nie jest niczym nowym. Już wcześniej wskazywali na to naukowcy, a samo rozwiązanie znane jest choćby z krajów śródziemnomorskich, gdzie domy malowane są na biało już od stuleci. Chodzi o to, aby jak najwięcej energii słonecznej odbijało się od powierzchni.
Nowe badanie wykazało, że odpowiednie powłoki mogą obniżyć temperaturę miasta. Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) pokryli ściany, dachy, a nawet chodniki dzielnicy przemysłowej w Singapurze farbą zawierającą dodatki odbijające promieniowanie słoneczne.
Pomalowali miasto i obniżyli jego temperaturę
Dotychczasowe badania nad konkretnymi rozwiązaniami były prowadzone w formie symulacji lub testów na mniejszych modelach. Naukowcy z NTU postanowili przeprowadzić badanie w warunkach rzeczywistych. Pokryli więc wybrany obszar specjalną farbą, a następnie przez dwa miesiące porównywali temperatury i poziom komfortu termicznego z sąsiednim, niepokrytym farb obszarem. Mierzyli ruch powietrza, temperaturę powierzchni i powietrza, wilgotność i promieniowanie.
Obserwacje wskazały, że pokryty farbą obszar pozwolił zredukować ilość ciepła uwalnianego z powodu nagrzania się zabudowań o 30 proc. Przekładając to na bliższe nam wartości, w najgorętszej porze dnia było tam nawet o 2 stopnie Celsjusza chłodniej.
Dodatki odbijające ciepło pozwoliły ograniczyć powierzchniową absorpcję i emisję ciepła. Dachy z powłoką lakierniczą odbijały 50 proc. więcej światła słonecznego i pochłaniały nawet 40 proc. mniej ciepła w najgorętszej porze dnia, w stosunku do tradycyjnych dachów.
„Jest to minimalnie inwazyjne rozwiązanie do chłodzenia miast, które daje natychmiastowy efekt w porównaniu z innymi opcjami, których wdrożenie często wymaga gruntownej przebudowy miasta” – mówi dr Kiran Kumar Donthu, główny autor badania.
Zmniejszenie pochłaniania ilości ciepła pozwoli nie tylko ograniczyć miejską wyspę ciepła, ale także ograniczyć potrzebę stosowania klimatyzatorów. A te w gęsto zaludnionych obszarach pobierają gigantyczne ilości energii i w dużym stopniu podgrzewają miasto.
O skali problemu pisaliśmy niedawno w Zielonej Interii – szacuje się, że niesamowicie szybki rozwój miast w samych tylko Indiach spowoduje, że same montowane tam klimatyzatory będą pobierały tyle energii, ile zużywa cała Afryka.
Oczywiście specjalna powłoka nie jest rozwiązaniem idealnym i docelowym. Ale wdrożenie niektórych rozwiązań wymaga ogromnych środków finansowych i czasu. Odkrycie naukowców może mieć znaczenie w przypadku szybkiego i tańszego sposobu walki z coraz dotkliwszymi falami upałów.
Trzaskowski w ”Graffiti”: Most nie jest na tyle szeroki, aby wydzielić pas dla rowerówPolsat News
Literatura: E. V. S. Kiran Kumar Donthu, Yong Ping Long, Man Pun Wan, Mandi Zhou, Bing Feng Ng, Dynamics of cool surface performance on urban microclimate: A full-scale experimental study in Singapore, Sustainable Cities and Society, Volume 102, 2024, https://doi.org/10.1016/j.scs.2024.105218; euronews.com