Minione święta wielkanocne dla wielu z nas oznaczały wypoczynek i wolne od zgiełku codziennej pracy. W całym kraju te kilka dni wytchnienia umilała piękna pogoda, która zachęcała do beztroskiego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Zupełnie inaczej było jednak na granicy polsko-białoruskiej, gdzie funkcjonariusze Straży Granicznej – mimo długiego weekendy – stale wykonywali swoje obowiązki i nadzorowali przejście.
Granica Polska-Białoruś. Niemal 800 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć przejście w święta
Z najnowszych danych SG wynika, że od piątku do poniedziałku odnotowano łącznie 736 prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Wszystkie zdarzenia miały miejsce w pobliżu posterunków w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Płaskiej, Mielniku, Narewce i Czeremsze.
Ponadto w mediach społecznościowych Straży Granicznej zamieszczono materiał wideo. Widać na nim polskich funkcjonariuszy, którzy pilnują granicy naszego państwa. ’
W pewnym momencie podchodzą do nich migranci, którzy – jak gdyby nigdy nic – zaczynają rzucać w mundurowych kamieniami i leżącymi na ziemi gałęziami. Chwilę po ataku odchodzą z powrotem w głąb terytorium Białorusi.
Straż Granicza notuje rekordy. Powstanie nowa zapora elektroniczna
Porównując miniony weekend z poprzednim, widać wyraźne nasilenie liczby nielegalnych prób przedostania się na teren Polski. Jak informowaliśmy w poniedziałek 25 marca, od piątku 22 marca do niedzieli 24 marca odnotowano 444 takie podejścia.
Choć świąteczne statystyki uwzględniają jeden dzień więcej niż te przytoczone wyżej, to ich łączna suma z czterech dób jest niemal dwukrotnością tej sprzed tygodnia.
Liczba migrantów aktywnych na 186 km granicy z Białorusią stale wzrasta, choć od 2022 roku stoi zbudowano tam stalową zaporę o wysokości 5,5. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
Straż Graniczna wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km ustawionych zostanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!