Podczas wizyty w Niemczech premier wygłosił przemówienie na cześć laureata. Po uroczystościach weźmie udział w “manifestacji dla pokoju i wolności”.
Wcześniej Mateusz Morawiecki odwiedził bazę NATO w Geilenkirchen.
Morawiecki: Dobro ma twarz Zełenskiego i narodu ukraińskiego
– Europa oznacza współpracę między podziałami. Oznacza jedność – powiedział jeszcze przed wręczeniem Zełenskiemu nagrody polski premier. – Sercem Europy jest poczucie wolności – dodał.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że w tej chwili “niecywilizowany wschód to barbarzyńska Moskwa”. – Ani Ukraina, ani żaden inny wschodni kraj nie jest “braterskim narodem Rosji” – odparł stanowczo.
– Kilka słów o naszym bohaterze, wzorze do naśladowania – mówił o ukraińskim przywódcy Morawiecki. – Od czasu Churchilla nikt w Europie nie miał takiego przywódcy – stwierdził.
– Ta wojna to kolejny wymiar starcia dobra ze złem. Dobro ma twarz Wołodymyra Zełenskiego i ukraińskiego narodu – wskazał polski premier.
Szef polskiego rządu podczas laudacji mówił, że po 24 lutego 2022 r. stało się jasne, że doszło do starcia dwóch wizji. – Wizji, marzenia o wspólnocie narodów, solidarności, dążenia do wspólnego dobra. I druga wizja – szowinizmu, kolonializmu, imperializmu rosyjskiego, braku poszanowania dla ludzkiego życia – wskazał Morawiecki.
Jak zaznaczył, odpowiedź i reakcja narodu ukraińskiego na inwazję rosyjską pokazała “jak silnie można się przeciwstawić, jak bardzo można się jednoczyć w ramach Unii Europejskiej”. – Dzisiaj Ukraina to najbardziej wysunięty przyczółek zjednoczonej Europy. To właśnie Ukraina broni naszej wolności na granicach Europy – mówił premier.
Zełenski odebrał nagrodę w Niemczech
Wręczenie nagrody odbyło się w akwizgrańskim ratuszu. Podkreślono, że naród ukraiński pod przewodnictwem prezydenta broni nie tylko swojego kraju, ale także Europy i europejskich wartości.
W niedzielnych uroczystościach wzięli udział także kanclerz Niemiec Olaf Scholz czy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
W 2022 roku nagrodę Karola Wielkiego otrzymały liderki białoruskiej opozycji demokratycznej – Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa oraz Wieranika Cepkała.
Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest przyznawana co roku od 1950 roku w Akwizgranie.
msm/map/polsatnews.pl/PAP