Stoltenberg poinformował o kolejnym kroku do akcesji Szwecji w przededniu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie. Szef NATO wskazał, że Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać tureckiemu parlamentowi wniosek z kandydaturą Szwecji.
Cytowany przez Reutersa Stoltenberg stwierdził też, że prezydent Turcji, zgodził się przekazać dokument “tak szybko jak to możliwe”. – Cieszę się, (…) że Erdogan zgodził się ściśle współpracować z parlamentem, aby zapewnić ratyfikację – zaznaczył Stoltenberg.
“To historyczny krok, który czyni NATO silniejszym”
Tylko dwa państwa – Turcja i Węgry, nie podjęły do tej pory decyzji ws. akcesji Szwecji. Stoltenberg zaznaczył, że Budapeszt “dał jasny sygnał, że nie będzie ostatnim, który ratyfikuje szwedzki wniosek”.
“Cieszę się z możliwości ogłoszenia, że po spotkaniu z prezydentem Erdoganem i premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, turecki prezydent zgodził się przekazać protokół akcesyjny Szwecji pod głosowanie parlamentu Turcji i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany. To historyczny krok, który czyni całe NATO silniejszym i bezpieczniejszym” – napisał szef Sojuszu w mediach społecznościowych.
Prezydent USA Joe Biden wyraził zadowolenie z faktu, że prezydent Turcji zgodził się poprzeć kandydaturę Szwecji do NATO.
W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom przekazano, że Joe Biden jest gotowy do współpracy z Erdoganem w celu wzmocnienia “obrony w obszarze euroatlantyckim”.
We wtorek prezydent USA odbędzie dwustronne spotkanie z prezydentem Turcji – dodano.
-Zrobiliśmy bardzo duży krok w kierunku ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO, bez podejmowania nowych zobowiązań – powiedział premier Szwecji Ulf Kistersson.
Niemiecka Minister Spraw Zagranicznych Annalena Baerbock przekazała, że “droga do ratyfikacji przez Turcję członkostwa Szwecji w NATO jest wreszcie otwarta”
Szczyt w Wilnie. Erdogan proponuje układ
We wtorek rozpocznie się szczyt NATO w Wilnie, podczas którego liderzy państw omówią m.in. kwestie rozszerzenia Sojuszu o Szwecję.
ZOBACZ: Kadencja szefa NATO Jensa Stoltenberga przedłużona o rok. “Jestem zaszczycony”
Wcześniej Erdogan zasugerował, że zgoda nastąpi wówczas, gdy Turcja będzie mogła dołączyć do UE. – Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej, a potem utorujmy drogę Szwecji, tak jak utorowaliśmy drogę Finlandii – powiedział Erdogan, cytowany przez CNN.
Wówczas Stoltenberg stwierdził, że chociaż wspiera ambicje Ankary dotyczące jej przyszłości w UE, Szwecja już teraz spełniła wymogi stawiane przed państwem chcącym przystąpić do Sojuszu.
jk/mbl/ Polsatnews.pl