– To jasne, że nie chodzi to o kilka źle wyszkolonych psów – to wzorzec zachowania i nie może tak dalej być – przekazał Rishi Sunak, podczas ogłaszania decyzji o zakazaniu trzymania i hodowania czworonogów rasy American XL Bully. Dodał, że “zwierzęta te stanowią zagrożenie dla społeczności”.
Premier polecił policji i ekspertom kynologicznym pracę nad prawnym zdefiniowaniem rasy, aby można było jej zakazać na mocy ustawy o niebezpiecznych psach.
Wystąpienie odbyło się po czwartkowym ataku American XL Bully w Walsall, który doprowadził do śmierci 52-letniego Iana Price’a.
W wyniku tego incydentu, 30-letni właściciel psa został aresztowany. Postawiono mu zarzut trzymania psów poza kontrolą i nieumyślnego spowodowania śmierci.
“Dla tych zwierząt nie ma miejsca w społeczeństwie kochającym psy”
Emma Whitfield, której 10-letni syn Jack Lis został zabity przez psa rasy American XL Bully w 2021 roku, powiedziała BBC, że zaskoczyło ją ogłoszenie zakazu.
– Nie sądziłam, że zostanę wysłuchana. To była ciężka walka, aby pokazać, do czego zdolne są te psy – powiedziała.
Lord Baker, sekretarz Torysów, który stał za ustawą o niebezpiecznych psach wprowadzoną w 1991 roku, powiedział, że “całkowicie zgadza się” z decyzją premiera.
Dodał, że “Amerykański XL Bully urodził się, by być agresywny. Został wyhodowany, by atakować”. – Dla tych zwierząt nie ma miejsca w społeczeństwie kochającym psy – podkreślił.
ZOBACZ: Warszawa: Agresywny pasażer w tramwaju na Woli. Mężczyzna wybił szybę w drzwiach motorniczego
Pies XL jest największym typem rasy American Bully i może ważyć ponad 60 kg. Zwierzęta z tej rasy były zamieszane w kilka poważnych ataków na ludzi.
Kilka dni temu, 60-letni mężczyzna został aresztowany po tym, jak 11-letnia Ana Paun została zaatakowana przez czworonoga American Bully, który był pod opieką 60-latka. Dwóch mężczyzn, którzy ruszyli jej na pomoc, również odniosło obrażenia i wymagało leczenia szpitalnego.
Atak ten wywołał debatę na temat tego, czy rasa ta powinna zostać zakazana, a minister spraw wewnętrznych Suella Braverman powiedziała, że pilnie zasięga porady w tej sprawie.
ZOBACZ: Libia. Bezpański pies uratował dziecko. Dziewczynka trafiła do szpitala
Liczba przyjęć do szpitali z powodu pogryzień przez psy w Wielkiej Brytanii stopniowo rosła w ciągu ostatnich 15 lat.
W 2022 r. w Anglii odnotowano 8 819 przyjęć do szpitala z powodu pogryzienia przez czworonoga, w porównaniu z 4 699 w 2007 r.
Dziesięć osób w Anglii i Walii zmarło z powodu pogryzienia przez psa w 2022 r.
W Wielkiej Brytanii zakazane są cztery rasy psów: Amerykański pitbulterier, Japońska Tosa, Dog argentyński i Fila Brasileiros. Zakazane są również psy, które mają wspólne cechy fizyczne z zakazanymi rasami – takie jak krzyżówki.
Posiadanie psa objętego zakazem może skutkować grzywną i karą pozbawienia wolności do sześciu miesięcy. W 2022 r. wydano 482 wyroki na właścicieli psów, które spowodowały obrażenia u osób w miejscach publicznych.
WIDEO: Gdynia: Pies zaatakował 47-latka, policjant zastrzelił zwierzę
Polsatnews.pl