Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę 17 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią i dostać się do Polski.
„Do prób przekroczenia granicy dochodziło w rejonie działania placówek SG w Czeremsze i Narewce” – przekazano w mediach społecznościowych. Jak dodano, osoby te widząc polskie patrole, wycofały się na Białoruś.
Straż Graniczna: Odnotowano pierwsze próby nielegalnego dostania się do Polski w lutym
To pierwsze w lutym próby przekroczenia granicy z Białorusią odnotowane przez SG. Poprzednie incydenty miały miejsce 26 stycznia.
Z publikowanych przez SG danych wynika, że od stycznia coraz częściej zdarzają się dni, gdy nie są odnotowywane próby przekroczeń tej granicy.
Tylko od połowy stycznia było kilkanaście dób bez przekroczeń. W styczniu łącznie takich prób było ok. 90. To dużo mniej, niż w minionych miesiącach. W grudniu, gdy już odnotowano znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział SG. W całym 2023 roku – blisko 26 tys.
Bariera na granicy polsko-białoruskiej. Będzie zapora na rzece Bug
Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
W listopadzie SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne.
Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Również jest wybrany wykonawca – Sprint SA z Olsztyna.