Nowe zasady programu „Czyste powietrze”. Dlaczego je wprowadzono?
Zmiany w programie „Czyste powietrze” zapowiadane były już w 2023. Na rynku coraz częściej zaczęły pojawiać się tańsze, kuszące cenami pompy ciepła, których realna wydajność nie pokrywa się z technicznymi parametrami, które zadeklarował producent czy importer. Takie urządzenia zużywają duże ilości prądu, przez co ich użytkownicy często skarżą się na wysokie rachunki.
Źle dobrane do naszych potrzeb urządzenia są często główną przyczyną niezadowolenia użytkowników. Zmiany w dotacjach mają zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Ich celem jest również uchronienie konsumentów przed zakupem i instalacją pomp ciepła od oszustów.
Jakie urządzenia kwalifikują się do programu „Czyste powietrze”?
Zmiany w przepisach obowiązują już od 1 kwietnia. Oznacza to, że na dofinansowanie mogą liczyć jedynie pompy ciepła, które wpisane zostały na listę zielonych urządzeń i materiałów, tzw. ZUM. Na liście umieszczone zostały urządzenia, których parametry techniczne zostały potwierdzone za pomocą badań przeprowadzonych w niezależnych i akredytowanych laboratoriach na terenie EU lub EFTA. Parametry, które podaje producent lub importer na karcie produktu oraz etykiecie energetycznej urządzenia powinny być zgodne z wynikami badań.
Co ciekawe podobne zasady dotyczą kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny. W ich przypadku jednak NFOŚiGW nie planuje aktualizacji warunków programu.
Nie wszystkie pompy ciepła się opłacają. Które warto zamontować w swoim domu?123rf.com123RF/PICSEL
Jak sprawdzić, czy pompa ciepła znajduje się na liście ZUM?
Jeśli jesteśmy przed zakupem pompy ciepła i mamy wątpliwości, czy spełnia nowe warunki programu, w prosty sposób możemy to sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę z listą ZUM. Na niej znajdziemy nie tylko więcej szczegółowych informacji na temat dotacji w ramach programu „Czyste powietrze”, ale również będziemy mogli sprawdzić, czy urządzenie, które zamierzamy kupić, znajduje się na liście ZUM.
W odpowiednim okienku po wpisaniu identyfikatora pompy ciepła lub jej parametrów jakościowych będziemy mogli zobaczyć, czy znajduje się na liście zielonych sprzętów i materiałów. Jeśli mamy wątpliwości co do pompy ciepła, możemy również skorzystać z wyszukiwarki sprzętów usuniętych i zawieszonych z listy ZUM.
Warto pamiętać o tym, że dane urządzenie może zostać dopisane do listy. Po zarejestrowaniu na stronie użytkownik ma szansę zgłosić dany sprzęt lub materiał. Należy jednak pamiętać, że musi on spełniać wymagania programu.
Trzaskowski w ”Graffiti”: Most nie jest na tyle szeroki, aby wydzielić pas dla rowerówPolsat News