Trzy lata temu Zygmunt Solorz powołał program “Czysta Polska”. – To jest coś, co mnie ciągnie do tego wszystkiego. Robię to wszystko dla dzieci i dla młodszego pokolenia – powiedział prezes Polsatu. Wszystko po to, żeby zachować powietrze wolne od smogu i bogatą, nienaruszona przyrodę.
Program “Czysta Polska”
– My jako z jednej strony stowarzyszenia, z drugiej strony telewizja przeznaczamy bardzo dużo i czasu, i środków finansowych, i naszego telewizyjnego zaangażowania w wyedukowanie, jaki jest stan naszej ekologii – opowiadał Stanisław Janowski, prezes zarządu Telewizji Polsat i prezes stowarzyszenia “Czysta Polska”.
W ochronę przyrody i walkę ze smogiem włączył się program telewizyjny “Czysta Polska”. Od prawie dwóch lat na antenie Polsat News edukujemy i jesteśmy tam, gdzie potrzebuje nas przyroda. – Byliśmy w 45 miastach, gdzie sprzątaliśmy i sadziliśmy drzewa w myśl naszego hasła “Bądź w porządku dla planety” – wymieniała Dominika Tarczyńska, prowadząca program.
ZOBACZ: Trzy lata Stowarzyszenia Program Czysta Polska. “My nie mówimy o ekologii, my ją robimy”
Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym pokazaliśmy, jak ważne jest, to czym palimy w piecach. Polacy zobaczą, czym oddychają dzięki specjalnym sztucznym płucom. Instalacja pojawi się w ponad 60 miejscowościach.
– Powietrze tłoczone jest przez białą tkaninę, na początku akcji białą. Ta tkanina zatrzymuje wszystkie najgrubsze zanieczyszczenia, które są w powietrzu, a które też trafiają do naszych płuc – tłumaczył Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego.
W edukacji ekologicznej pomaga portal Interia.pl, który od sześciu miesięcy jest najchętniej odwiedzanym serwisem ekologicznym w Polsce. – Takie rekordowe wyniki to jest 1,8-1,9 mln realnych użytkowników. Chyba nie ma już nikogo, kto nie słyszałby o “Zielonej Interii” – stwierdził Przemysław Białkowski z portalu.
Produkcja autobusów napędzanych wodorem
Walka o czyste powietrze to także produkcja czystego paliwa czyli wodoru. – Dzisiaj mamy samochody na wodór, zbudowaliśmy pierwszy autobus wodorowy (Neso Bus – red.), rozpoczynamy budowę fabryki autobusów wodorowych w Świdnicy. Niedługo powstanie ogólnodostępna stacja wodorowa w Polsce – zapowiedział Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Grupy Polsat Plus.
– Wydaje się, że to jest przyszłość. Walczymy z ociepleniem klimatycznym, walczymy o czyste powietrze – przyznał Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. To właśnie po ulicach stolicy jeździł już Neso Bus.
Inwestycje w odnawialne źródła energii
Należący do Zygmunta Solorza zespół elektrowni Pątnów-Adamów-Konin z jednego z najbardziej emisyjnych wytwórców energii elektrycznej w Europie, stał się najbardziej ekologicznym koncernem. – Również tutaj wizjonerski pomysł prezesa Solorza, żeby to zamienić w czystą energię – zdradził Błaszczyk.
ZOBACZ: Forum Ekonomiczne Karpacz. Stowarzyszenie Program Czysta Polska o paliwie przyszłości
Farma fotowoltaiczna w Brudzewie jest jednym z procesów realizacji przejścia ZE PAK na produkcję czystej energii. Do 2024 roku koncern ma wytwarzać energię wyłącznie z odnawialnych źródeł w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy.
– Produkujemy już w Pątnowie, Adamowie i Koninie czystą energię z biomasy, budujemy farmy fotowoltaiczne i wiatraki – dodał prezes Grupy Polsat Plus.
Elektrownia atomowa w Pątnowie
W Pątnowie ma powstać jedna z trzech elektrowni atomowych w Polsce. ZE PAK razem z PGE i koreańskim KHNP podpisał list intencyjny w tej sprawie.
ZOBACZ: Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu! Nowe spoty zachęcające do dbania o środowisko
– Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wielkoskalowa energetyka jądrowa, zatem budowa dużych bloków ze sprawdzonymi partnerami, to jest coś co może być gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Polski – tłumaczył Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK.
– Realizujemy ogrom projektów. Energia ze słońca, z wiatru na lądzie, jesteśmy w postępowaniu na dostęp do energia wiatrowej z Bałtyku – zdradził jeszcze Maciej Stec, wiceprezes zarządu Grupy Polsat Plus.
ap/polsatnews.pl/Polsat News