Z analizy Światowego Instytutu Zasobów (World Resources Institute) wynika, że w 2023 r. z Ziemi zniknęły drzewa o łącznej powierzchni 3,7 mln hektarów. Chodzi o lasy pierwotne, czyli nieprzekształcone przez człowieka. Pomimo że światowe tempo wylesiania spowalnia, to utrata takiej ilości lasów jest gigantycznym krokiem wstecz na drodze do poprawy środowiska i klimatu oraz odbudowy ekosystemów. Naturalne lasy tropikalne pełnią kluczową rolę w przyrodzie.
Na wykresie oznaczono skalę utraty lasów tropikalnych w ostatnich 20 latachWorld Resources Institutemateriały prasowe
Ile lasów straciliśmy w 2023 r.?
Według danych opublikowanych na platformie „Global Forest Watch” (GFW) zarządzanej przez Światowy Instytut Zasobów w ciągu ostatnich dwudziestu lat świat konsekwentnie świat tracił rocznie od 3 do 4 milionów hektarów lasów tropikalnych.
Taka skala dewastacji lasów pierwotnych niweczy cel, który ponad 140 krajów wyznaczyło w 2021 r. w Glasgow. Podczas szczytu klimatycznego ustalono, że do 2050 r. kraje odwrócą proces utraty lasów i degradacji gleb do 2030 r. Krajom pozostało zaledwie sześć lat na dotrzymanie tej obietnicy.
Równocześnie utrata lasów, szczególnie tych znajdujących się w tropikach, generuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Drzewa giną nie tylko pod piłami, ale i płoną w rozległych pożarach, które według ekspertów występować będą coraz częściej właśnie ze względu na globalne ocieplenie.
Brazylia traci co roku największą ilość lasówWorld Resources Institutemateriały prasowe
Azja, Afryka i Ameryka Płd. tną najwięcej
Krajami, które wycięły największą ilość drzew w 2023 r. były: Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Boliwia, Indonezja, Peru, Laos, Kamerun i Malezja. Analizy pokazują jednak, że pomimo gigantycznej skali wycinki, Brazylia (kraj o pow. 8 510 000 km²) zdecydowanie zmniejszyła swój udział w światowym wylesianiu – miał na to wpływ wybór nowego rządu i prezydenta.
Gwałtowny wzrost wylesiania lasów tropikalnych odnotowano z kolei w Boliwii, Laosie i Nikaragui.
Lasy charakteryzują się największą różnorodnością biologiczną spośród wszystkich ekosystemów na Ziemi. Ograniczenie wylesiania jest równocześnie jednym z najbardziej opłacalnych środków łagodzenia zmian klimatu – podaje Światowy Instytut Zasobów. Lasy są zarówno pochłaniaczem, jak i źródłem węgla i usuwają dwutlenek węgla z powietrza. Emitują go po ścięciu.
„Wydarzenia”. Niebezpieczny klif w Gdyni. Znowu osuwa się ziemiaPolsat News