Rada Miasta Amsterdam poparła międzynarodowy traktat roślinny, którego celem jest wsparcie zdrowszego i bogatego w posiłki roślinne systemu żywnościowego. Stolica Holandii, a zarazem miasto oblegane przez turystów z całej Europy, dołącza do 25 miast lub samorządów, które poparły traktat roślinny: m.in. Los Angeles, Edynburgu, czy Exmouth.
Radni Amsterdamu przyznali, że system żywnościowy ma znaczący wpływ na zdrowie ludzi i dobrostan zwierząt, a także przyczynia się do kryzysu klimatycznego. Dlatego samorząd miasta będzie dążył do uświadamiania mieszkańców w tym zakresie. Celem jest zwiększenie dostępności i spożycia białek roślinnych z 40 do 60 proc. do 2030 r. Miasto zapowiedziało, że zapewni mieszkańcom dostęp do zdrowych i niedrogich produktów roślinnych.
W związku z promowaniem białek roślinnych do akcji włączą się instytucje publiczne, a także restauracje i supermarkety. Będą musiały zwiększyć ilość dań roślinnych w menu oraz kłaść większy nacisk na podawanie produktów lokalnych. Miasto zmniejszy prawdopodobnie ilość nowo powstających restauracji typu fast food.
Rada miasta przyjęła także wniosek „Partii na rzecz Zwierząt”, w którym mowa jest o wprowadzeniu wegańskich piątków w instytucjach publicznych, czy zobowiązaniu firm cateringowych do oferowania głównie białek roślinnych (60 proc.). Amsterdam zobowiązał się w 2021 r., że będzie działał na rzecz zwiększenia popularności zdrowych diet i promował w mieście dietę roślinną
Władze miasta stwierdziły wówczas, że zamierzają zwiększyć dostępność dań roślinnych w placówkach publicznych, takich jak szkoły.
Holenderscy działacze i promotorzy traktatu roślinnego są zadowoleni z kroków, jakie podejmują władze miasta. Twierdzą, że stolica Holandii będzie dzięki temu pionierem w działaniach proklimatycznych w Unii Europejskiej.
Zobacz też: podgrzewasz jedzenie w plastikowych opakowaniach w mikrofali? Zobacz, czym może się to skończyć