W poniedziałek, 12 lutego pracownicy parku w dzielnicy Neukölln znaleźli martwego pytona tygrysiego. Urzędnicy napisali na platformie X (kiedyś Twitter), że nie mieli wcześniej do czynienia z podobnym znaleziskiem.
Według wstępnych informacji wynika, że znaleziony w berlińskim parku gad był mocno wychudzony, ale nie wiadomo, czy do parku przypełzał żywy, czy został wyrzucony tu martwy.
Pyton znaleziony w niemieckim parku został przewieziony do kliniki weterynaryjnej, gdzie została przeprowadzona sekcja zwłok zwierzęcia. Trwają ustalenia płci oraz przyczyn śmierci. Jak podaje urząd dzielnicy Neukölln, pochodzenie gada jest tajemnicą, ponieważ pytony tygrysie mogą być hodowane jedynie po uzyskaniu odpowiedniej licencji, jaką wydają organy weterynaryjne. Urząd dodaje, że nie posiadał informacji o hodowcach tych egzotycznych węży w dzielnicy.
W związku z nieznanym pochodzeniem węża niemiecka policja wszczęła dochodzenie. Skontaktowano się również ze schroniskami dla zwierząt oraz innymi dzielnicami.
Urząd dzielnicy Neukölln zaapelował do wszystkich obywateli, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje na temat martwego węża znalezionego w parku. Jeśli ktoś ma informacje na temat prawdopodobnego i nielegalnego przetrzymywania pytona tygrysiego w Neukölln lub sąsiednich gminach lub widział w ostatnich dniach taiego węża na zewnątrz, proszony jest o kontakt ze służbami lub przedstawicielami dzielnicy.
Pyton tygrysi to wąż dorastający do znacznych rozmiarów – to nawet 4 lub 5 metrów. Jest zarazem jednym z największych gatunków pytonów. Długi wąż potrzebuje sporo miejsca, jeśli jest przetrzymywany w niewoli. W terrariach, w których pytony tygrysie są hodowane, utrzymuje się wysokie temperatury, ok. 27 – 33°C. Hodowcy zmniejszają nieco temperatury w okresie jesienno-zimowym.
W niektórych krajach zachodnich zakazano trzymania węży, które osiągają powyżej trzech metrów długości. Eksperci twierdzą, że gady mogą stanowić niebezpieczeństwo zwłaszcza dla zwierząt domowych.
Pyton tygrysi jest chroniony w ramach konwencji CITES (inaczej konwencji waszyngtońskiej) o handlu i przewozie gatunków gatunków zagrożonych.