Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Do tego czasu czekają nas liczne ulotki, plakaty, wpisy w portalach społecznościowych, czy jakiekolwiek inne kreatywne formy kampanii. W przypadku wyborów samorządowych skala materiałów wyborczych jest nieporównywalna – w żadnych innych wyborach nie ma tylu kandydatów.
PKW apeluje do kandydatów
Do części z kandydatów z apelem zwrócił się w imieniu Państwowej Komisji Wyborczej jej przewodniczący Sylwester Marciniak. Jak się okazuje, mogą oni świadomie lub nieświadomie łamać prawo dotyczące finansowania kampanii wyborczej.
Chodzi o kandydatów pracujących w administracji publicznej, czyli tych, których pensja pochodzi ze środków publicznych i których miejsca pracy są z nich finansowane.
„W związku z licznymi informacjami o zaangażowaniu osób piastujących funkcje publiczne w agitację wyborczą Państwowa Komisja Wyborcza przypomina po raz kolejny, że działania takie muszą być zgodne z zasadami prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej, określonymi przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy” – przypomina PKW.
Komisja przypomina, czego nie wolno robić
Jak czytamy, prawo nie ogranicza możliwości uczestnictwa w kampanii wyborczej osób pracujących w administracji publicznej. Muszą oni jednak ściśle oddzielać swoją działalność polityczną od wykonywanych w związku z pełnioną funkcją obowiązków.
PKW podkreśla: „Niedopuszczalne jest wykorzystywanie w jakikolwiek sposób środków publicznych do prowadzenia kampanii wyborczej, np. wykonywanie przez pracowników urzędów administracji samorządowej i rządowej w czasie pracy czynności związanych z prowadzeniem agitacji wyborczej, wykorzystywanie pojazdów i urządzeń służbowych w kampanii wyborczej, prowadzenie agitacji wyborczej na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych administrowanych przez urzędy”.
Apel Państwowej Komisji Wyborczej
Komisja zaznacza, że w ostatnich latach doświadczenia wielu państw wykazały, że naruszanie tych zasad sprzyja manipulowaniu opiniami wyborców, wprowadza ich w błąd i może prowadzić do niekontrolowanego wpływu rożnych sił na przebieg wyborów.
„Państwowa Komisja Wyborcza apeluje do partii politycznych, komitetów wyborczych, kandydatów i innych podmiotów uczestniczących w życiu publicznym o zachowanie wysokich standardów w ich działaniach” – podkreślono.