System G-Vault na pierwszy rzut oka przypomina niedokończony biurowiec. Ogromna struktura z dźwigami na dachu pozwala na magazynowanie energii poprzez przestawianie wielkich, kompozytowych bloków.
Gdy w sieci jest nadmiar energii, elektryczność jest “inwestowana” poprzez wyciąganie ciężarów na dużą wysokość. Gdy operatorzy systemu energetycznego potrzebują zwiększenia przenoszonej przez linie wysokiego napięcia mocy, bloki są opuszczane, co napędza generatory przekształcające ich ruch w elektryczność.
To kluczowe dla energetyki odnawialnej, bo jednym z jej głównych problemów jest nieprzewidywalność i niestabilność mocy. Słońce czy wiatr są znakomitymi źródłami energii w optymalnych warunkach, ale w nocy czy przy bezwietrznej pogodzie produkcja elektryczności z odnawialnych źródeł drastycznie spada. Dlatego dla stabilizacji całego systemu energetycznego jest tworzenie “magazynów”, pozwalających zachowywać nadmiar energii na później i uwalniać go, gdy w systemie energetycznym brakuje mocy.
System stworzony przez firmę Energy Vault w Rudong w chińskiej prowincji Jiangsu ma pozwolić na magazynowanie 25 MW / 100 MWh energii. Chińscy partnerzy firmy, China Tianying (CNTY) i Atlas Renewable Energy rozpoczęli już budowę budowę kolejnych systemów o łącznej pojemności 3,7 GWh.
Prace nad projektem Rudong rozpoczęły się w 2022 r. Odbiór projektu, który znajduje się obok elektrowni wiatrowej, rozpoczął się w sierpniu 2023 r.
Wszystkie nowo planowane magazyny mocy powstają w sąsiedztwie elektrowni odnawialnych i krajowych połączeń międzysieciowych. Energy Vault twierdzi, że po ukończeniu systemy będą wspierać bilansowanie krajowej sieci energetycznej Chin poprzez magazynowanie i dostarczanie energii odnawialnej.
Projekty zostały uznane przez chińską Krajową Administrację Energetyczną za nowe pilotażowe projekty demonstracyjne dotyczące magazynowania energii. Energy Vault stwierdziło w oświadczeniu, że oficjalne zainteresowanie władz „podkreśla niezastąpioną rolę grawitacyjnego magazynowania energii w globalnej dekarbonizacji, w szczególności w Chinach”.
Obecna polityka energetyczna Chin wymaga, aby elektrownie wytwarzające energię odnawialną były wyposażone w magazyny pozwalające na przechowanie co najmniej 20 proc. ich znamionowej mocy.
W lutym firma Energy Vault podpisała 10-letnią umowę na wdrożenie technologii magazynowania energii w 16 krajach regionu Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej. Ogłosiła również, że rozpoczęła w północnej Kalifornii budowę największego jak dotąd projektu magazynowania energii w postaci zielonego wodoru.