Czterech urzędników z Izraela – pragnących zachować anonimowość – potwierdziło w rozmowie z „New York Times”, że rząd tego państwa jest odpowiedzialny za ostrzał w Damaszku, ale zaprzeczyło, że zaatakowany obiekt posiadał status misji dyplomatycznej.
Odmienny pogląd wyraził ambasador Syrii w Iranie Szafik Dajub, który ocenił, że było to „jawne i całkowite naruszenie wszelkich międzynarodowych konwencji i norm„.
Syria. Iran wskazuje na Izrael. Powodem atak
Ministerstwo obrony Syrii poinformowało w poniedziałek, że siły zbrojne Izraela przeprowadziły tego dnia nalot na konsulat Iranu w Damaszku. Według syryjskich mediów państwowych zginęło co najmniej sześć osób, w tym generał brygady Mohammad Reza Zahedi, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds w Syrii i Libanie.
Z kolei „NYT” przekazał, że w uderzeniu zginęło co najmniej trzech wyższych rangą irańskich dowódców i czterech innych oficerów, którzy nadzorowali tajne operacje Teheranu w regionie Bliskiego Wschodu. Dziennik ocenił, że była to jedna z najbardziej krwawych izraelskich operacji wymierzonych w Iran. Podkreślono również, że te ataki trwają od lat, a ich celem są przede wszystkim dowódcy wojskowi oraz naukowcy zajmujący się badaniami jądrowymi.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu zastrzegło sobie prawo do podjęcia działań odwetowych. Choć nikt oficjalnie nie przyznał się do przeprowadzenia nalotu, syryjskie władze przypisały odpowiedzialność Izraelowi.
Konflikt między Iranem a Izraelem
26 marca „Times of Israel” przekazał za Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, że co najmniej dziewięciu proirańskich bojowników, w tym ich przywódca, zginęło w nalotach na obiekt wojskowy we wschodniej części Syrii.
Według tych doniesień ponad 20 osób zostało rannych. W drugiej połowie lutego, syryjskie państwowe agencje informowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych izraelskiego uderzenia na obiekty wojskowe w Damaszku, prawdopodobnie wykorzystywane przez Irańczyków.
Izrael od lat przeprowadza ataki na cele w Syrii, uznawane za powiązane z Iranem. Wpływy Teheranu w Syrii wzrosły od czasu, gdy Iran zaczął wspierać syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada w wojnie domowej, która rozpoczęła się w 2011 roku.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!