Góry Fogaraskie są najwyższym pasmem Karpat Południowych i całej Rumunii. Główny grzbiet gór przecina słynna Droga Transfogaraska, której najwyższy punkt osiąga wysokość ponad 2000 m n.p.m. Najwyższym szczytem tych Gór Fogaraskich jest Moldoveanu (2543 m n.p.m.). Wspinacze, alpiniści i miłośnicy wędrówek górskich cenią rumuńską przyrodę ze względu na wyjątkową w skali Europy dzikość.
W tutejszych lasach, które stanowią ponad 65 proc. terenów leśnych w skali kontynentu, żyją kluczowe gatunki jak wilk, ryś i niedźwiedzie (w Rumunii jest ich najwięcej). W Górach Fogaraskich znajduje się też 80-osobowe stado reintrodukowanych żubrów.
Przyrodnicy chcą objąć tereny Gór Fogaraskich większą ochroną. W planie jest utworzenie spójnego, gigantycznego obszaru chronionego o pow. 200 tys. hektarówFuchs, Don/Travel Collection/East NewsEast News
Wykup ziem w rumuńskich lasach. Ma powstać gigantyczny kompleks
Równocześnie w rumuńskich lasach, które nadal wyróżnia pierwotny charakter, od kilkudziesięciu lat zauważalny jest masowy, a w tym nielegalny wyrąb lasu. Nielegalne wycinki stały się plagą nawet na chronionych terenach Rumunii, gdzie bytują chronione gatunki. W Rumunii znajduje się 6 mln hektarów lasów, z czego dużą część stanowią lasy nieprzekształcone przez człowieka.
Fundacja Conservation Carphatia twierdzi, że tylko dzięki oddaniu lasów w prywatne ręce, przyroda będzie bezpieczna i chroniona. Dotychczasowe finanse na wykup ziem uzyskali austriacka biolożka i niemiecki leśnik – Barbara i Christoph Promberger, którzy pełnią w fundacji funkcję dyrektorów wykonawczych.
Wykupione 27 tys. hektarów ziem trafiło do specjalnego rejestru i katalogu lasów pół- i w pełni pierwotnych – informuje dziennik „El Pais”. Celem jest objęcie ich bezterminową ochroną – twierdzi fundacja, która zalesiała prawie 2000 hektarów i zasadziła ponad 4 mln młodych drzew, takich jak buki, świerki i klony. Przyrodnicy usuwają też inwazyjne gatunki obce (rośliny) oraz znacznie zmniejszyli przypadki kłusownictwa i polowań na chronione gatunki – powołano specjalną straż leśną.
Celem fundacji jest również rozwój gospodarczy regionu Gór Fogaraskich i zaangażowanie mieszkańców wiosek w przekształcenie regionu w jeszcze bardziej atrakcyjny turystycznie.
Jezioro polodowcowe Bâlea w Górach FogaraskichFuchs, Don/Travel Collection/East NewsEast News
Utworzenie Parku Narodowego Gór Fogaraskich wymagałoby również zgody władz lokalnych. Wciąż obecny w Rumunii postkomunizm może stanąć na drodze do realizacji tych celów. Mieszkańcy obawiają się, że stracą znów swój majątek na rzecz państwa, nie osiągając przy tym korzyści. Ludzie obawiają się, że utworzenie parku nie będzie dla nich w ogóle opłacalne.
Według fundacji, ziemie będą mogły przejść w posiadanie państwa tylko wtedy, gdy powstanie park narodowy, a zarazem największy chroniony obszar górski w Europie.
Polskie sowy i ich nocne życiePolsat News