W Krakowie do wyścigu o fotel prezydenta stanęło siedmiu kandydatów. Sondaże wskazywały na znaczącą przewagę Łukasza Gibały.
Wybory samorządowe 2024. Wyniki w Krakowie
Ostatecznie w pierwszej turze Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej uzyskał 37,21 proc. poparcia, a jego główny rywal Łukasz Gibała 26,79 proc. – wynika z danych ze wszystkich obwodów głosowania w Krakowie. Na kandydata PiS posła Łukasza Kmitę głos oddało 19,79 proc. mieszkańców – wskazuje PKW.
Ponieważ żaden z dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami nie uzyskał więcej niż 50 proc. głosów, w Krakowie odbędzie się druga tura wyborów. Ciekawostką jest fakt, że obaj kandydaci mają podobne życiorysy i pochodzenie polityczne.
Exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN, TVP
Frekwencja 51,5%
Wybory samorządowe 2024, druga tura. Kraków: Kim jest Aleksander Miszalski?
Aleksander Miszalski (43 lata) to polityk o doświadczeniu zarówno samorządowym, jak i krajowym. Krakowianin z urodzenia, tu ukończył studia na trzech uczelniach: stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Ekonomicznym, socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz turystykę i rekreację na Akademii Wychowania Fizycznego. Z tym ostatnim kierunkiem związana była jego działalność przedsiębiorcza w Polsce i za granicą.
Od 2009 roku członek Platformy Obywatelskiej, siedem lat później został przewodniczącym tej partii w Krakowie, zasiadał też w Radzie Miasta Krakowa. Od 2019 roku poseł Sejmu Rzeczypospolitej. Jeśli zostanie prezydentem Krakowa, będzie musiał z tej funkcji zrezygnować.
Jako poseł popierał samorządność, ekologię, prawa człowieka i przedsiębiorczość. W wyborach na prezydenta Krakowa wsławił się deklaracją budowy metra w mieście, która miałaby się zacząć w 2028 roku. Obiecywał Kraków zgody i współpracy, bez radykalizmu i populizmu, zapowiadał działania w duchu ewolucji, a nie rewolucji. Kandydat deklaruje swoje wsparcie dla praw kobiet.
Wybory samorządowe 2024, druga tura. Kraków: Kim jest Łukasz Gibała?
Łukasz Gibała (46 lat) pochodzi z Krakowa, gdzie ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przedsiębiorca działający w branży turystycznej w 2004 roku wstąpił do PO i był z jej ramienia radnym sejmiku małopolskiego. Przez dwie kadencje był posłem Sejmu Rzeczypospolitej (2007 – 2015), początkowo jako przedstawiciel PO, po czym zmienił barwy na Ruch Palikota. Radny Krakowa, lider powołanego przez siebie Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Wcześniej dwukrotnie i bezskutecznie walczył o fotel prezydenta tego miasta: w 2014 i 2018 roku.
W swoim programie Łukasz Gibała wskazuje potrzebę zajęcia się transportem publicznym, inwestycjami w zieleń i nowe mieszkania. W kampanii zasłynął przegranym procesem w trybie wyborczym z deweloperem, któremu zarzucał rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na swój temat. Sąd uznał, że materiały dewelopera nie zawierały faktów, lecz oceny. Publikacje i reklamy dyskredytujące Gibałę nie zawierały oznaczenia żadnego komitetu wyborczego, grozi za to kara grzywny. Kandydat na prezydenta podkreśla, że deweloperom nie podoba się jego podejście do patodeweloperki.