W niedzielnych wyborach prezydenta Poznania największe poparcie uzyskał – ubiegający się o reelekcję kandydat Koalicji Obywatelskiej – Jacek Jaśkowiak, który zdobył 82 147, czyli 43,74 proc. głosów. Za dwa tygodnie, 21 kwietnia, Jaśkowiak zmierzy się w drugiej turze wyborów z kandydatem Zjednoczonej Prawicy Zbigniewem Czerwińskim, który w niedzielnych wyborach uzyskał 38 128, czyli 20,30 proc. głosów.
Wyniki wyborów. Poznań. Jacek Jaśkowiak kontra Zbigniew Czerwiński w II turze
W poprzednich wyborach w 2018 r. Jacek Jaśkowiak wygrał w pierwszej turze. W czasie niedzielnego wieczoru wyborczego samorządowiec nawiązał do prowadzonych w mieście inwestycji i zapewniał, że „Poznań jest w dobrej formie i rozkwita”.
– Rozumiem też mieszkańców, że są zmęczeni tymi remontami, że dla wielu z nich było to bardzo uciążliwe. W tych wyborach mieliśmy też Trzecią Drogę i ta Trzecia Droga zabierała bardziej nam, niż PiS-owi. To widać po wynikach – powiedział, oceniając, że jego główny rywal – Zbigniew Czerwiński – „zrobił bardzo solidną kampanię”.
Zbigniew Czerwiński podczas wieczoru wyborczego – komentując sondażowe wyniki wyborów exit poll – powiedział, że poznaniacy po raz pierwszy od kilkunastu lat będą mieli szansę na realną zmianę. Kandydat PiS zapewnił, że poznaniacy w mieście kierowanym przez niego „będą żyli w mieście wolności, gdzie nikt nie będzie im narzucał politycznej poprawności”. Nie będzie im mówił, czy ma mówić „ministra”, czy „pani minister”, ponieważ to jest ich swobodny wybór. I takiego Poznania, Poznania takiego jak trzeba wszyscy sobie życzymy – powiedział polityk.
Wybory samorządowe 2024. Kim są Jacek Jaśkowiak i Zbigniew Czerwiński?
60-letni Jacek Jaśkowiak rządzi Poznaniem od 2014 r. O urząd prezydenta Poznania ubiega się po raz czwarty. W 2010 r. uzyskał, jako kandydat niezależny, ponad 7 proc. głosów. Cztery lata później, jako kandydat Platformy Obywatelskiej, pokonał w drugiej turze rządzącego miastem Ryszarda Grobelnego, zdobywając 59,1 proc. głosów. W 2018 r., ubiegając się o reelekcję jako kandydat Koalicji Obywatelskiej, wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając 127 125 głosów, czyli 55,9 proc. poparcia.
Urodzony w 1961 r. Zbigniew Czerwiński to wieloletni radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Jest absolwentem historii na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz rachunkowości na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu w Poznaniu. Od 1989 r. jest przedsiębiorcą. Za działalność antysocjalistyczną od roku 1978 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. W latach 1994-1998 był radnym miasta Poznania. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.
Exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN, TVP
Frekwencja 51,5%
Druga tura wyborów w Poznaniu. PiS przed historyczną szansą
W Poznaniu PiS nigdy dotąd nie wprowadził swojego kandydata do drugiej tury wyborów. W 2018 roku Tadeusz Zysk zajął drugie miejsce, ale w pierwszej turze. W 2014 r. blisko tego celu był Tadeusz Dziuba, ale nieznacznie przegrał z Jaśkowiakiem rywalizację o wejście do drugiej tury.
Kandydat PO pokonał wówczas urzędującego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Wcześniej rywalizację z Grobelnym przegrywali w 2010 roku Grzegorz Ganowicz (PO), w 2006 roku Maria Pasło-Wiśniewska (PO) i w 2002 r. – Wojciech Szczęsny Kaczmarek (Unia Wolności), prezydent Poznania w latach 1994-1998.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!