„Każda z propozycji jest teraz analizowana, tak by wybrać najcenniejsze i najbardziej różnorodne obszary. Oraz takie, w przypadku których istnieje najbardziej kompletne dane przyrodnicze. Po to, by zwiększyć szanse na szybkie utworzenie rezerwatów” informowały Lasy Państwowe.
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy leśnicy dokonają wyboru setki propozycji nowych rezerwatów i ogłoszą je w sieci.
Nowe rezerwaty w Polsce w 2024 r.
Nowy rezerwat przyrody został powołany m.in. w Puszczy Sandomierskiej, nosi nazwę „Dolina Smarkatej”. Objęte ochroną zostały cenne tereny wzdłuż meandrów rzeki Smarkatej o łącznej pow. 56 hektarów. Miłośnicy bagien i mokradeł oraz takiej wodnej roślinności mogą wybrać się na Podkarpacie, aby podziwiać piękno podmokłych terenów, które oprócz walorów estetycznych, pełnią też kluczowe role w przyrodzie.
Kolejny nowy rezerwat powstał na Warmii i Mazurach. Ochroną objęto znowu tereny wodne, a dokładnie rozlewiska osuszonego niegdyś jeziora Mścin w gminie Kurzętnik. Ochrona tego cennego przyrodniczo ekosystemu jest związana także z bytującymi lub przelatującymi tu dzikimi ptakami.
Kolejny nowy rezerwat powstał na Warmii i Mazurach. Ochroną objęto znowu tereny wodne, a dokładnie rozlewiska osuszonego niegdyś jeziora MścinPiotr KamionkaEast News
Pod koniec lutego 2024 r. został powołany 66. rezerwat przyrody w województwie śląskim. Znajduje się w gminie Kochanowice i jest zarazem trzecim takim obiektem chronionym na obszarze Nadleśnictwa Herby. W rezerwacie znajdują się fragmenty wilgotnego grądu subkontynentalnego z dorodnymi okazami dębu szypułkowego w wieku nawet 170 lat! Rezerwat Kochanowicki Grąd obejmuje też wyjątkowe graby, olsze, jesiony, brzozy, osiki, jawory i sosny. Występuje tu czosnek niedźwiedzi oraz różne gatunki storczyków. Można tu również spotkać bociana czarnego.
Dwa rezerwaty zostały też powołane w woj. Lubuskim (w lutym 2024 r.). Pierwszy powstał na terenie Nadleśnictwa Smolarz w gminie Dobiegniew i nazywa się „Torfowisko Linkowo”. Ochroną objęto kompleks torfowisk oraz terenów bagiennych w otoczeniu dwóch jezior. Z kolei rezerwat „Klenickie Zakole” znajduje się w powiecie zielonogórskim, na terenie w gmin Bojadła i Trzebiechów. Ochroną objęto część starorzecza wraz z cennymi lasami łęgowymi.
W oczekiwaniu na kolejne rezerwaty
Jak podały Lasy Państwowe, w Wielkopolsce również wytypowano dwa obszary, które potencjalnie mogą zostać objęte ochroną w ramach utworzenia rezerwatu. W Nadleśnictwie Wronki otoczony specjalną troską miałby być tzw. “Bobrowy Zakątek”, w nadleśnictwie Złotów “Jezioro Wierzchołek”.
Przyrodnicy starają się też o utworzenie rezerwatu przyrody „Lipowa Dolina” w najcenniejszej przyrodniczo części lasu Stary Gaj w Lublinie. Rezerwat ustanawiany jest na mocy zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Rezerwat Niebieskie Źródła w dolinie Pilicy. Tomaszów MazowieckiANDRZEJ ZBRANIECKIEast News
W maju 2023 r. mieliśmy w Polsce 1517 rezerwatów przyrody. Łącznie obejmujących ok. 169 tys. hektarów, co stanowiło to 0,54 proc. powierzchni kraju. 86 proc. powierzchni lasów objętych rezerwatami należy do Lasów Państwowych.
Wyróżniamy rezerwaty leśne, wodne, torfowiskowe, krajobrazowe, stepowe, faunistyczne, florystyczne oraz rezerwaty przyrody nieożywionej. Każdy z tych ekosystemów jest narażony na negatywne czynniki z zewnątrz, w tym działania człowieka, dlatego obejmowanie wrażliwych terenów ochroną jest konieczne.
Czy jeże jedzą jabłka, a bobry niszczą las? Mity o zwierzętachPolsat News