O fotel prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego – jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego, obok Zielonej Góry – walczyło w niedzielę pięcioro kandydatów: urzędujący, niezależny włodarz Jacek Wójcicki, Piotr Wilczewski (KO), Dariusz Bachalski (Lewica), Katarzyna Miczał (bezpartyjna) oraz Roman Sondej (PiS).
Wybory samorządowe 2024. Druga tura w Gorzowie Wielkopolskim
Do drugiej tury przeszli Wójcicki oraz Wilczewski. Obecnemu prezydentowi zabrakło jednak bardzo niewiele, by wybory rozstrzygnęły się już w niedzielę. Uzyskał 49,24 proc., czyli około 0,8 proc. za mało, aby „dogrywka” w Gorzowie nie była potrzebna. Wilczewski natomiast zdobył przychylność 22,18 proc. głosujących, a na ostatnim miejscu podium znalazł się Sondej.
Exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN, TVP
Frekwencja 51,5%
Znak „X” przy nazwisku dzisiejszego prezydenta miasta postawiło 18 381 mieszkańców. Oznacza to, że zabrakło mu kilkuset głosów, by mieć już pewność, że przez najbliższe pięć lat nadal będzie pełnił stanowisko. Frekwencja w Gorzowie Wielkopolskim wyniosła 43,06 proc.
Wyniki wyborów, Gorzów Wielkopolski. Jacek Wójcicki nie wygrał w pierwszej turze
Jak dotąd Jacek Wójcicki zawsze wygrywał w pierwszej turze, a lubuskim miastem rządzi od 2014 r. W pierwszych wyborach pokonał m.in. starającego się o reelekcję Tadeusza Jędrzejczaka – poparło go niespełna 61 proc. wyborców. Cztery lata później obronił stanowisko, poprawiając wynik i otrzymując ponad 65 proc. głosów.
Zanim Wójcicki stanął na czele gorzowskiego magistratu, przez osiem lat był wójtem pobliskiej gminy Deszczno. Ma 43 lata i ukończone ekonomiczne studia magisterskie na Uniwersytecie Szczecińskim.
Jego konkurent Piotr Wilczewski urodził się 39 lat temu, jest gorzowskim radnym. Uzyskał tytuł magistra na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na Master of European Studies.
W gorzowskiej Radzie Miejskiej samodzielną większością będzie dysponować Koalicja Obywatelska (13 mandatów). KWW Jacka Wójcickiego będzie miał 6 mandatów, PiS – 5, a Trzecia Droga – 1.