Resort zarzucił Unii „lekkomyślne zniekształcenie definicji subsydiów” oraz „brak otwartości i przejrzystości w standardach proceduralnych podczas dochodzenia”, określając to „aktem protekcjonistycznym, który szkodzi równym szansom w imię uczciwej konkurencji”.
Chiny odpowiadają na zarzuty KE ws. turbin wiatrowych
Uwagi te padły w nocie opublikowanej po środowym spotkaniu pomiędzy niewymienionym z nazwiska urzędnikiem Biura Środków Zaradczych w Ministerstwie Handlu z Maritnem Lukasem, szefem dyrekcji ochrony handlu Komisji Europejskiej.
Urzędnik zwrócił uwagę, że wszystkie dochodzenia wszczęte do tej pory przez UE są skierowane przeciwko chińskim przedsiębiorstwom związanym z odnawialnymi źródłami energii, co „poważnie zaszkodzi zaufaniu firm do prowadzenia inwestycji i współpracy handlowej w UE”.
„Chiny wyrażają swoje silne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw oraz wzywają stronę europejską do natychmiastowego zaprzestania i skorygowania niewłaściwych praktyk” – napisano w nocie.
„Nie możemy sobie pozwolić na to, by to, co stało się z panelami słonecznymi, powtórzyło się w przypadku samochodów elektrycznych, elektrowni wiatrowych czy niezbędnych czipów” – zauważyła. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia „kryteriów wiarygodności” wobec dostawców technologii.
Polski sposób na recykling turbin wiatrowychPolsat News