Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

W Europie trafili na ogromne złoża. Jest tego dużo więcej, niż myśleliśmy

Przez Pokój Prasowy5 marca, 20262 min odczytu

Złoże Fensfeltet, położone 150 kilometrów na południowy zachód od Oslo, zawiera prawdopodobnie 15,9 mln ton tlenków metali ziem rzadkich – poinformowała firma Rare Earths Norway (REN) w oświadczeniu. Oznacza to wzrost szacunków o ok. 80 procent w porównaniu z prognozą z 2024 r.

„Mamy nadzieję, że znaczący wzrost szacowanych zasobów sprawi, iż projekt Rare Earths Norway stanie się jeszcze ważniejszy strategicznie dla Norwegii i Unii Europejskiej, a władze podejmą zdecydowane działania” – przekazał w oświadczeniu dyrektor generalny REN, Alf Reistad.

Metale ziem rzadkich są kluczowe w produkcji wielu urządzeń – od smartfonów po myśliwce i samochody elektryczne – i są klasyfikowane przez Unię Europejską jako surowce krytyczne.

Obecnie w Europie nie prowadzi się wydobycia metali ziem rzadkich, dlatego kontynent jest uzależniony od dostaw z Chin.

REN poinformowało, że analiza nowych próbek z Fensfeltet potwierdziła obecność dużych ilości neodymu i prazeodymu – pierwiastków wykorzystywanych do produkcji magnesów stosowanych w pojazdach elektrycznych, energetyce odnawialnej oraz w zastosowaniach obronnych.

Złoże zawiera również „znaczące” ilości niobu i toru, które – jak podkreśliła firma – mogą stać się bardzo wartościowymi produktami ubocznymi projektu. Zanim jednak rozpoczną się prace wydobywcze, projekt musi pokonać przeszkody środowiskowe.

Choć inwestorzy zapowiadają stworzenie „niewidzialnej kopalni” – z podziemnym wydobyciem i kruszeniem – planują budowę kompleksu na obszarze pokrytym starymi lasami o dużej bioróżnorodności.

Badania tego terenu wykazały obecność 78 gatunków zwierząt i roślin znajdujących się na liście obserwacyjnej gatunków zagrożonych. Są wśród nich chrząszcze, wiązy i jesiony, a także ok. 40 gatunków grzybów i mchów.

Z powodu opóźnień Rare Earths Norway planuje obecnie rozpoczęcie wydobycia w pierwszej połowie lat 30. XXI w.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Polski zamek ma nietypowe strażniczki. Pomagają usuwać gatunki inwazyjne

Pachnąca roślina rozsiewa puch. W Polsce jest nielegalna

Ktoś zniszczył legendarną polską jaskinię. Wygląda jak po wybuchu

Inwazyjny wąż złapany. Połknął zwierzę ważące 35 kilogramów

Upały nie dają za wygraną. W Niemczech padł nowy rekord temperatury

W Europie żyły krokodyle. Były wielkości kotów

Czym są tropikalne noce? Upał ma fatalny wpływ na nasz sen

Na wysuszone tereny wypuścili bobry. Zmiana aż zapiera dech

„Niemożliwe stało się możliwe”. Takie upały 50 lat temu były nierealne

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.