Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

System kaucyjny już pobił żółte pojemniki. Ministra potwierdza

Przez Pokój Prasowy19 marca, 20262 min odczytu

Podczas konferencji prasowej w Rzeszowie ministra podkreśliła, że pierwsze tygodnie funkcjonowania systemu przyniosły efekty przekraczające dotychczasowe rezultaty wieloletniej zbiórki selektywnej do tzw. żółtych pojemników.

– W drugim kwartale wróciło do systemu ok. 60 proc. butelek, które weszły do sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku. Jeżeli uda nam się uzyskać w pierwszym roku takie osiągi, to jest to ogromny sukces. Widzimy gołym okiem, że plastik znika z naszego otoczenia – powiedziała Hennig-Kloska.

Zdaniem ministry głównym celem wprowadzenia kaucji jest ochrona zdrowia poprzez eliminację plastiku z ekosystemu. – Eliminujemy plastik z lasów, pól, rzek i jezior, w których tworzył się mikroplastik (…) To jest wprost dbanie o zdrowie i życie ludzi – zaznaczyła.

Szefowa resortu przyznała jednak, że skala zwrotów opakowań zaskoczyła operatorów systemu, co objawia się m.in. przepełnionymi automatami.

– To jest ogromna zmiana logistyczna, do której przystosowuje się gospodarka i nasze przyzwyczajenia. Wolę jednak oglądać obrazki z butelkami zalegającymi w foliach obok butelkomatu, niż plastik leżący w parku narodowym czy rzece. Musimy się jednak uporać z wyzwaniem logistycznym: automaty muszą być zawsze gotowe na odbiór – podkreśliła ministra.

Hennig-Kloska zapowiedziała, że na przełomie marca i kwietnia spotka się z operatorami systemu kaucyjnego. – Będziemy rozmawiać o tym, jak poprawić logistykę i jasne oznakowanie punktów odbioru. Klient musi wiedzieć, gdzie może oddać butelkę, jeśli w danym sklepie nie ma automatu – dodała.

System kaucyjny, który zaczął obowiązywać w Polsce, ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu opakowań zgodnie z wytycznymi unijnymi. Obejmuje on plastikowe butelki jednorazowego użytku o pojemności do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra. Przy zakupie napoju pobierana jest kaucja, którą klient odzyskuje przy zwrocie opakowania w wyznaczonym punkcie, bez konieczności okazania paragonu.

Docelowo system ma doprowadzić do selektywnej zbiórki co najmniej 90 proc. opakowań po napojach wprowadzanych na rynek.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Cuchnący olbrzym kwitnie we Wrocławiu. Tłumy odwiedzają go nawet nocą

Lasy w Polsce miały być pod większą ochroną. Przyrodnicy rozczarowani

Zaskakujące odkrycie. Na terenie Polski o ekologię dbano tysiące lat temu

Wystrzały z broni podczas wesela. Łowczy okręgowy odwołany z PZŁ

Larwy wkręcające się w ciało wróciły po 60 latach. Jest plan eksterminacji

Wykopali dinozaura i przecierali oczy. W kamieniu odcisnęło się coś jeszcze

Zaskakujący skutek upałów. Popularne warzywa znikną z Polski lub zdrożeją

Koty także zapadają na demencję. To szansa na leczenie ludzi

Pancerne ryby siały postrach na terenie Polski. Były wielkie jak orki

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.