Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Świat

Afryka. Zaginęło dwóch żołnierzy USA. Incydent podczas manewrów w Maroku

Przez Pokój Prasowy3 maja, 20262 min odczytu

W skrócie

  • Zaginęło dwóch amerykańskich żołnierzy podczas ćwiczeń African Lion 2026 w pobliżu poligonu Cap Draa niedaleko miasta Tantan w Maroku.

  • Stany Zjednoczone, Maroko oraz inne siły partnerskie prowadzą skoordynowaną akcję poszukiwawczo-ratunkową z użyciem zasobów lądowych, powietrznych i morskich, a także wszczęto śledztwo w sprawie zdarzenia.

  • Ćwiczenia African Lion odbywają się w czterech krajach, a największa ich część ma miejsce w Maroku. W sumie w manewrach bierze udział około 5000 żołnierzy z ponad 40 krajów.

Z oficjalnego oświadczenia, które pojawiło się na stronie internetowej AFRICOM wynika, że do zaginięcia amerykańskich żołnierzy doszło w sobotę w pobliżu bazy Cap Draa, niedaleko miasta Tantan w Maroku.

Dowództwo przekazało, że Stany Zjednoczone, Maroko oraz inne siły partnerskie w regionie rozpoczęły skoordynowane operacje poszukiwawczo-ratownicze, obejmujące zasoby lądowe, powietrzne i morskie. Ponadto wszczęto śledztwo, które ma na celu ustalenie przyczyn tego zdarzenia.

African Lion. Dwóch amerykańskich żołnierzy zaginęło w trakcie ćwiczeń wojskowych w Maroku


„Incydent jest nadal przedmiotem śledztwa, a poszukiwania trwają. Skupiamy się na żołnierzach biorących udział w służbie oraz ich rodzinach. Dodatkowe informacje zostaną udostępnione, gdy tylko będą dostępne” – czytamy w komunikacie.

Dodajmy, że agencja Reutera, powołując się na informacje uzyskane od marokańskiej armii, ujawniła, iż do zaginięcia żołnierzy doszło w pobliżu klifu.

African Lion to największe wspólne ćwiczenia dowództwa USA w Afryce. Mają one na celu poprawienie interoperacyjności między siłami USA, sojusznikami z NATO i krajami partnerskimi w Afryce.

Tegoroczna edycja ćwiczeń rozpoczęła się 27 kwietnia i potrwa do 8 maja. Manewry obywają się w czterech krajach: Ghanie, Maroku, Senegalu i Tunezji.

Z informacji udostępnionych przez Dowództwo Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Afryce wynika, że największa część ćwiczeń odbywa się w Maroku. Bierze w nich udział około 5000 żołnierzy z ponad 40 krajów.

Źródła: Reuters, AFRICOM

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Tomblaine. Katastrofa samolotu we Francji. Są ofiary

Rosja. Aleksandr Łunin aresztowany. Groził Putinowi buntem wojskowym

Wenezuela: Trzęsienia ziemi. Dziecko spędziło 70 godzin pod gruzami. „To cud”

Wojna na Ukrainie. Ataki na Rosję, płoną rafinerie w głębi kraju

Iran rozpoczął odwet za ataki USA. Alarm w Kuwejcie i Bahrajnie

Iran ponownie zaatakowany. Donald Trump nakazał odwet, jest komunikat

Wenezuela. Zatrważająca liczba ofiar, nowe dane. Pojawiły się nowe wstrząsy

Wojna na Ukrainie. Trump zmienia podejście do Putina? Media o nowych planach USA

Trump i Vance zmieniają podejście do Izraela? Media ujawniają kulisy relacji

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.