Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Świat

„Chcą obalić władzę Łukaszenki”. Mińsk wskazuje na Polskę

Przez Pokój Prasowy21 stycznia, 20242 min odczytu

Polityk w rozmowie z kanałem telewizyjnym Białoruś 1 wypowiedział się na temat tzw. sztandarów. Mają być to, zdaniem Wolfowicza, grupy młodych ludzi, których zadaniem będzie prowadzenie zamachu stanu i obalenie Alaksandra Łukaszenki.

– Na terytorium tych krajów (Ukrainy, Polski i państw bałtyckich – red.) przygotowywane są grupy dywersyjno-rozpoznawcze, nielegalne grupy zbrojne spośród uciekających z terytorium Rosji i Białorusi. Są to różni przestępcy wszelkiej maści, bo normalni ludzie nie będą wstępować do tych struktur. Ludzie którzy do nich dołączają, przygotowują się do zabijania i przeprowadzania sabotażu na terytorium sąsiadujących krajów. Celem jest obalenie rządu metodami niezgodnymi z konstytucją – stwierdził.

Zdaniem Sekretarza Stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi wszelkie działania wspomnianych grup realizowane są za zgodą i pod opieką rządów wskazanych krajów. 

– Są gotowi wysłać te komórki na terytorium Białorusi, aby, jak to nazywają, w demokratyczny sposób obalić rząd. Wiemy, gdzie przygotowywane są te tzw. sztandary, w jakim składzie, kto się w nich znajduje. Mamy wykazy tych osób. Dlatego podejmujemy odpowiednie działania, aby zneutralizować te zagrożenia – dodał.

Zamach stanu na Białorusi. Białoruska propaganda wskazuje na Polskę

Temat militarnych prób obalenia reżimu Alaksandra Łukaszenki nie jest niczym nowym w białoruskiej propagandzie. Od wielu miesięcy media podporządkowane reżimowi przekonują, że w Polsce przygotowywane są grupy, których celem ma być zamach stanu.

W grudniu rządowa agencja BiełTa opublikowała wywiad z polską dziennikarką Agnieszką Piwar. Kobieta przekonywała, że redakcja niezależnej telewizji Biełsat ma na celu przygotowanie Białorusinów do „walki o wolność”.

– Jeśli zechcę, z łatwością mogę uzyskać akredytację prasową na Białorusi, w przeciwieństwie do dziennikarzy telewizji Biełsat, dzięki której mogę tam pojechać, poznać kraj od środka i jego mieszkańców – podkreśliła.

– I wiecie, czego się nauczyłam? Większość Białorusinów traktuje telewizję Biełsat, pracujących tam dziennikarzy, którzy wyemigrowali do Polski za zdrajców. A to oznacza, że redakcji Biełsatu nigdy nie uda się doprowadzić do obalenia rządu Białorusi – dodała. 

Czytaj Dalej

Bliski Wschód. Będzie przełom? Wstępne porozumienie trzech państw

Chiny. Mały samolot uderzył w wieżowiec w Pekinie. Władze milczą, znikają nagrania

Cieśnina Ormuz. Trzy tankowce zmieniły kurs po ostrzeżeniach Iranu

Rosja. Były żołnierz grozi Putinowi. „Skierują broń”, opublikował nagranie

Japonia czeka na dwa równoczesne tajfuny. Tworzy się efekt Fujiwhary

Trzęsienie ziemi w Wenezueli. Władze podały nowy bilans ofiar

Watykan. Leon XIV otworzył nadzwyczajny konsystorz. „Liczę na was”

Upał we Francji się przesuwa. 60 tys. listonoszy pilnuje zdrowia ludzi

Unia chce zmian w ochronie Ukraińców. Wszystko po wniosku Kijowa

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.