Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Coraz więcej automatów do oddawania butelek. Polacy się przyzwyczajają

Przez Pokój Prasowy8 maja, 20262 min odczytu

  • Od czasu wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce zebrano ponad miliard opakowań oznaczonych znakiem kaucji, a liczba punktów odbioru, szczególnie automatów, systematycznie wzrasta.

  • Aktualnie działa 57 tysięcy punktów zbiórki, w tym 12,5 tysiąca automatów, a statystyki wskazują, że tygodniowo oddawanych jest około 100 milionów opakowań.

  • System kaucyjny obowiązuje od 1 października 2025 roku i obejmuje różne rodzaje opakowań, z określonymi stawkami kaucji oraz wymogiem zachowania ich nieuszkodzonej formy przy zwrocie.

  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

Jak wynika z danych przedstawionych przez wiceszefową resortu klimatu, obecnie funkcjonuje 57 tys. punktów zbiórki, z czego 12,5 tys. to automaty. Przekazała również, że 32 tys. punktów zbiórki znajduje się w sklepach poniżej 200 mkw., które – zgodnie z ustawą – nie muszą zbierać butelek i puszek.

100 mln opakowań w tydzień


Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekazali również, że w ciągu tygodnia zbieranych jest ok. 100 mln opakowań. Większość z całkowitej liczby 1 mld zebranych opakowań stanowiły butelki, których było 650 mln szt.; puszek zwrócono 350 mln szt.

Sowińska poinformowała w połowie kwietnia br., że do tego czasu zebrano 520 mln opakowań. Działało wtedy 52 tys. punktów zbiórki, z czego 9,5 tys. tzw. butelkomatów. Ok. 24 tys., czyli 46 proc. punktów prowadziły wówczas małe sklepy, które mogą przystępować do zbiórki opakowań kaucyjnych dobrowolnie.


System kaucyjny działa w Polsce od 1 października 2025 r. Eryk StawinskiEast News


Kilka miesięcy z systemem. Jakie wyniki?


System kaucyjny działa w Polsce od 1 października 2025 r. Do napojów w butelkach plastikowych (do 3 l), metalowych puszkach (do 1 l) doliczana jest kaucja w wysokości 50 groszy, którą można odzyskać po oddaniu opakowania. O tym, czy dane opakowanie jest objęte kaucją, informuje znak kaucyjny nadrukowany na etykiecie lub puszce – dwie strzałki tworzące prostokąt z napisem kaucja i z jej kwotą. Aby odzyskać kaucję nie trzeba mieć paragonu, ale opakowanie nie może być zgniecione.

  • System kaucyjny nie obchodzi Polaków? Zaskakujące, co wyrzucają do śmieci
  • To naprawi system kaucyjny? Nawet 100 puszek i butelek naraz

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w systemie kaucyjnym od 2026 r. są też butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l (w ich przypadku kaucja to 1 zł). Producenci napojów w takich butelkach nadal mogą jednak prowadzić własne, niezależne zbiórki takich opakowań. Systemy te od wielu lat mają przede wszystkim producenci piw.

Jednym z głównych celów systemu kaucyjnego jest osiągnięcie unijnych poziomów selektywnej zbiórki opakowań po napojach (77 proc. do 2028 r. i 90 proc. od 2029 r.).

Czytaj Dalej

Upały nie dają za wygraną. W Niemczech padł nowy rekord temperatury

W Europie żyły krokodyle. Były wielkości kotów

Czym są tropikalne noce? Upał ma fatalny wpływ na nasz sen

Na wysuszone tereny wypuścili bobry. Zmiana aż zapiera dech

„Niemożliwe stało się możliwe”. Takie upały 50 lat temu były nierealne

Kameleony pojawiają się w nowych miejscach. „Nie zabierajcie ich do domu”

Wypuszczą na wolność najdziwniejsze wilki świata. To ostatnia deska ratunku

Rekordowe upały. Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata

Burza o siano dla zwierząt w zoo w Warszawie. Jest z Polski czy z Niemiec?

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.