Senat USA w środę zdecydował w kwestii ustawy dotyczącej m.in. wsparcia Ukrainy. Ustawa została odrzucona.
Aby ustawa została przyjęta, potrzebne było przynajmniej 60 głosów ją popierających. W ostatecznym głosowaniu „za” zagłosowało 49 senatorów, a 50 osób było przeciw.
W związku z wynikiem głosowania Senat nie zatwierdził pakietu pomocy o wartości 118 miliardów dolarów, który zaostrzyłby przepisy imigracyjne, pomógł Ukrainie w walce z rosyjską inwazją i wzmocnił Izrael w jego wojnie z Hamasem. Wydatki związane z pomocą dla Ukrainy stanowiły nieco ponad połowę tej sumy – ok. 60 mld dolarów.
Jeszcze w środę izba ma zagłosować nad „czystym” projektem pomocowym, zawierającym 98 mld dolarów na wsparcie dla partnerów Ameryki.
Do uchwalenia opublikowanego w niedzielę, po miesiącach negocjacji, projektu ustawy wzywał prezydent Joe Biden.
„Ponadpartyjne porozumienie Senatu jest wielkim krokiem w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego Ameryki za granicą i wewnątrz naszych granic. To jeden z najpotrzebniejszych i najważniejszych projektów legislacyjnych, jakie zgłoszono w Kongresie od lat, by zapewnić przyszłą pomyślność i bezpieczeństwo Ameryki” – przekazał wówczas w oświadczeniu lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer. Do poparcia projektu wezwał też jego republikański odpowiednik, Mitch McConnell. Jak twierdził, „przyszedł czas, by zmusić prezydenta do zaczęcia sprzątania swojego bałaganu” na południowej granicy oraz sprostać wyzwaniom stawianym przez przeciwników Ameryki.
Porozumienie zostało zawarte po miesiącach negocjacji między przedstawicielami obydwu partii w Senacie. Przewidywano w nim łącznie 118 mld dodatkowych wydatków budżetowych, z czego ok. 60 mld stanowiły wydatki związane z pomocą Ukrainie. W projekcie zawarto też dodatkowo wydatek ponad 14 mld dol. na wsparcie wojskowe i finansowanie zakupu uzbrojenia dla Izraela, niemal 2 mld na uzupełnienie broni przekazywanej Tajwanowi oraz 3,3 mld na wsparcie przemysłu budowy okrętów podwodnych na wsparcie partnerstwa AUKUS.
Zmiany w polityce imigracyjnej były najbardziej kontestowaną częścią projektu, który m.in. dawał administracji specjalne uprawnienia do „zamknięcia” granicy dla ubiegających się o azyl, jeśli liczba usiłujących przekroczyć granicę wyniosłaby średnio powyżej 5 tys. dziennie w ciągu tygodnia lub 8,5 tys. w ciągu jednego dnia.
W niedzielnym oświadczeniu Joe Biden przekazał: „Doszliśmy do zgody w sprawie ponadpartyjnego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa narodowego, które zawiera najtwardszy i najsprawiedliwszy zestaw reform granicznych od dekad”. Odniósł się również do konieczności dalszego wspierania Ukrainy, podkreślając: „Tak jak mówiłem wcześniej, jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina do uzyskania władzy i kontroli na Ukrainie, nie ograniczy się tylko do Ukrainy, a koszt dla Ameryki tylko wzrośnie”.
Jednak w środę amerykański Senat zagłosował przeciwko projektowi ustawy łączącemu środki na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi.
Więcej informacji wkrótce.