Drętwienie kończyn górnych jest nie tylko uciążliwym objawem, ale też może oznaczać poważne choroby. Przyczyny mogą być bardzo różne – od tych błahych, na przykład nieodpowiednie ułożenie rąk, po te znacznie bardziej poważne, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Jeden z powodów drętwienia rąk dla wielu osób może być zaskakujący – chodzi o zaburzenia nerwicowe. W żadnym przypadku nie należy lekceważyć tych symptomów. Bardzo ważna jest wtedy wizyta u lekarza, który potwierdzi lub wykluczy pewne schorzenia.
Drętwienie rąk jako objaw nerwicy
Jeśli nie można zidentyfikować zaburzenia nerwu lub ogólnych zaburzeń neurologicznych, a nawracające drętwienie kończyn nie ma wytłumaczenia fizjologicznego (po wcześniejszym skonsultowaniu się ze specjalistą), warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu psychicznemu. Należy pamiętać, że istnieje wiele różnych przyczyn drętwienia kończyn, a diagnoza powinna być ustalana przez lekarza. Nerwica to rodzaj zaburzenia psychicznego, które może powodować różne objawy fizyczne, zwane również objawami somatycznymi. Żeby się ich pozbyć – trzeba zwalczyć przyczynę. Kluczowa jest więc wtedy wizyta u specjalisty (psychologa lub psychiatry) i umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Choć często oddzielamy od siebie zdrowie fizyczne i psychiczne, to jest to błędne podejście. Nasz organizm jest „systemem”, gdzie różne mechanizmy są ze sobą ściśle powiązane – chodzi o nasze ciało i psychikę. Takie drętwienie rąk (ale też nóg) może być objawem silnego stresu, napadu lęku. Zazwyczaj symptom ten odczuwalny jest w górnej lewej kończynie. Taki stan może dotyczyć zarówno osób, które doświadczają krótkotrwałego i silnego stresu, jak i tych, które mierzą się z nim długotrwale. W obu przypadkach powodem jest napięcie nerwowe. W konsekwencji możemy odczuwać drętwienie kończyn, ale też ich mrowienie i drżenie.
Jakie są inne przyczyny drętwienia rąk?
Istnieje wiele innych przyczyn drętwienia rąk. Jedną z nich są niedobory witamin i minerałów, które są odpowiedzialne za prawidłowe przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Może się tak objawiać na przykład niedobór witaminy B6, ale też wapnia, magnezu czy potasu. Warto więc zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, która pokryje zapotrzebowanie na nie. Powodem, przez który odczuwamy drętwienie kończyn, mogą być także neuropatie, czyli choroby nerwów obwodowych. Mogą wynikać one między innymi z:
- cukrzycy,
- nowotworów,
- chorób reumatycznych,
- stosowania niektórych leków (na przykład przeciwgruźliczych),
- alkoholizmu.
Drętwienie kończyn może również brać się z patologii odcinka szyjnego kręgosłupa w wyniku ucisku na nerwy. Może być to również objaw zespołu cieśni nadgarstka, ale też: