Niektórzy naukowcy uważają, że niedźwiedzie polarne mogą przystosować się do efektów ocieplenia klimatu. Jedna z teorii głosi, że podobnie jak niedźwiedzie grizzly, polarne zwierzęta mogą przeżyć dzięki pożywieniu, które zdobywają na lądzie. Tej tezie przeczy nowe badanie, które polegało na obserwacji licznej grupy niedźwiedzi polarnych.
Niedźwiedzie polarne żywią się fokami i rybami, a na lądzie zjadają porosty i owoce. Ze względu na zmieniający się klimat, zwierzęta będą mieć coraz większe problemy ze znajdowaniem pożywienia, które zaspokaja ich ogromne potrzeby energetyczne. Aby zbadać wpływ ocieplenia na ekosystemy polarne, naukowcy obserwowali 20 niedźwiedzi. Niemal wszystkie bardzo słabo radziły sobie w okresach, kiedy brakowało lodu.
Naukowcy z Washingon State University ustalili, że zwierzęta gwałtownie chudły w letnich okresach – traciły średnio kilogram masy ciała dziennie. To przeczy teoriom, według których niedźwiedzie polarne będą mogły przystosować się do dłuższych niż dotąd okresów bez lodu. Niektórzy specjaliści twierdzili, że będą stosowały podobne strategie, jak ich kuzyni – niedźwiedzie grizzly, które szukają lądowego jedzenia i odpoczywają. Rzeczywiście niedźwiedzie polarne tak robiły, ale z niewielkim sukcesem.
„Niedźwiedzie polarne nie są niedźwiedziami grizzly. Są to zwierzęta zdecydowanie różniące się od siebie” – komentuje Charles Robbins, naukowiec z Waszyngtonu i współautor badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications”.
„Żadna ze strategii nie umożliwi niedźwiedziom polarnym przeżycia na lądzie, po upływie pewnego czasu. Nawet te osobniki, które szukały pożywienia, traciły na wadze podobnie jak te, które odpoczywały” – dodaje naukowiec.
Dorosły samiec niedźwiedzia polarnego może osiągać ponad 3 metry długości i ważyć 700 kg, podczas gdy grizzly mierzy ok. 2,5 metra i waży 350 kg. Aby utrzymać odpowiedni poziom masy, niedźwiedzie polarne zjadają foki, których tłuszcz pomaga im utrzymać odpowiednią wagę oraz dostarcza energii.
Obserwacja niedźwiedzi polarnych przyniosła też odpowiedzi na pytania o to, jak zwierzęta te zachowują się na lądzie i czy mogłyby tu przetrwać. Naukowcy wskazują na dużą różnorodność zachowań zwierząt i związany z tym szeroki zakres wydatków energii. Niektóre niedźwiedzie odpoczywały i oszczędzały zasoby energetyczne, inne zjadały szczątki zwierząt, a także jagody, glony i trawę. Według badaczy jedzenie zdobyte na lądzie zaspokajało potrzeby zwierząt, ale niedźwiedzie musiały zużywać dużo energii na jego zdobywanie”.
Niektóre niedźwiedzie odbywały długie podróże – jeden przepłynął prawie 200 km przez miejscową zatokę w poszukiwaniu jedzenia. Dwa osobniki znalazły w wodzie nadające się do jedzenia szczątki zwierząt, ale nie mogły ich zjeść i przyciągnąć na ląd. Tylko jeden obserwowany niedźwiedź przybrał na wadze, a zawdzięczał to znalezieniu na lądzie szczątków dużego ssaka.
„Ponieważ niedźwiedzie są coraz wcześniej zmuszane do życia na lądzie, skraca się okres, w którym zwykle gromadzą energię niezbędną im do przetrwania. Przy coraz dłuższym przebywaniu na lądzie, prawdopodobnie będą coraz bardziej głodowały. Szczególnie będzie to dotyczyło młodych osobników” – podkreślają zaniepokojeni badacze.
Ile wiesz o niedźwiedziu brunatnym? Rozwiąż QUIZ
Źródło: Interia/PAP