Przed godz. 9 w piątek rozpoczęły się ogólnopolskie protesty rolników przeciwko wprowadzeniu europejskiej polityki klimatycznej i napływowi towarów z Ukrainy. Manifestacje odbywają się w 260 miejscach. Największa blokada ma miejsce w Poznaniu.
Jednym z miast, w którym protestują rolnicy jest Bydgoszcz. Przed tamtejszym Urzędem Wojewódzkim uczestnicy palą opony i słomę.
W pewnym momencie doszło do siłowej próby wejścia dużej grupy protestujących do budynku urzędu. Rolnicy chcieli spotkania z wojewodą Michałem Sztyblem.
– Osoby, które były przed urzędem próbowały wejść do niego siłą. Policjanci byli zobligowani do podjęcia interwencji, gdyż było to działanie nielegalne. Niestety, siła używana przez funkcjonariuszy była niewystarczająca. Pomimo wezwań do zaprzestania takich działań protestujący nie reagowali. Konieczne było użycie środka przymusu bezpośredniego – gazu pieprzowego. Dopiero to spowodowało skuteczność działań policjantów i osoby te się wycofały – powiedziała rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz.
Na miejsce wezwano karetkę pogotowia w celu udzielenia pomocy jednej osobie. Najprawdopodobniej w wyniku użycia gazu ucierpiała jedna z będących bardzo blisko dziennikarek.
Przed godz. 15 delegacja protestujących weszła do Urzędu Wojewódzkiego na rozmowy.
W proteście w Bydgoszczy bierze udział kilkaset traktorów – wynika z informacji dyżurnych z bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rolnicy wjechali nimi do centrum miasta. Na Rondzie Jagiellonów palono opony. Interweniowała straż pożarna.
Protesty rolników. Ogólnopolska blokada
Europejski Zielony Ład, import produktów rolnych z Ukrainy i niewystarczające wsparcie hodowli zwierząt to główne punkty, przeciwko którym rolnicy planują protestować przez 30 najbliższych dni. Demonstranci zapowiedzieli również blokadę przejść granicznych w województwie podkarpackim oraz lubelskim.
Największy strajk w Poznaniu rozpoczął się o godz. 10:00 przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie zapowiedziano udział ponad 1000 ciągników. O tej samej godzinie rozpoczęła się większość protestów m.in. w Radomiu, Kielcach, Kobierzycach, Ciechanowie, Jarosławiu, Elblągu.
Policja informuje o utrudnieniach drogowych w całym kraju. Stołeczni funkcjonariusze alarmowali mieszkańców powiatów: legionowskiego i mińskiego, którzy muszą dzisiaj być przygotowani na spore objazdy. „To wydarzenie może przynieść utrudnienia na drogach na powyższym terenie. Zachęcamy do korzystania z objazdów i tras alternatywnych” – napisano w mediach społecznościowych.