Po ponad dwóch dekadach rządów Jacka Majchrowskiego Kraków czeka zmiana prezydenta. Pierwsza tura wyborów samorządowych nie wyłoniła jednoznacznego zwycięzcy, a o urząd prezydenta miasta za dwa tygodnie powalczą: Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała.
Jak wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP, ten pierwszy zdobył 39,4 proc. Gibała, który startuje z komitetu Kraków dla mieszkańców, otrzymał według wstępnych sondaży 28,4 proc. To zaskakujący rezultat, ponieważ żaden z sondaży przedwyborczych nie dawał Miszalskiemu pierwszego miejsca. Ostatni przeprowadzony na początku kwietnia przez IBRiS dawał Gibale 26 proc., a Miszalskiemu 23 proc. I był to najlepszy sondażowy rezultat Miszalskiego.
Wybory samorządowe 2024. Kraków: Zaskakujący wynik
– Sondaże sondażami, ale na końcu liczy się rozmowa z wyborcami. Spotkania z nimi na ulicy, przedstawienie założeń programowych. Krakowianie są świadomymi wyborcami, głosują rozsądnie i niekoniecznie na tych kandydatów, którzy idą w promocję i marketing – mówi Interii tuż po ogłoszeniu wyników Miszalski.
– Krakowianie nie chcą się kłócić. Sposób uprawiania kampanii polegający na antagonizowaniu mieszkańców nie przypadł krakowianom do gustu – dodaje.
Jaki pomysł polityk PO ma na drugą turę? – Pomysł jest taki, że nadal będziemy rozmawiać z mieszkańcami i próbowali ich przekonać do tego rozsądnej zmiany, zmiany niekonfliktowej, nieantagonizującej, nastawioną na współpracę, a nie na populizm i radykalizm – wyjaśnia Miszalski.
Ostatnie dni kampanii wyborczej były napięte – Łukasz Gibała pozwał w trybie wyborczym Aleksandra Miszalskiego po wywiadzie w Interii. Sąd oddalił wniosek lidera „Krakowa dla Mieszkańców”, który domagał się sprostowania słów obecnego posła PO, który twierdził, iż Gibała „zapisywał się do Nowoczesnej, ale go nie przyjęli, a do Polski 2050 go odrzucili”. Teraz obaj politycy zmierzą się w drugiej turze.
Wybory samorządowe 2024. Kraków: Wyniki wyborów
Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia i wtedy krakowianie zdecydują o tym, kto zostanie prezydentem miasta. A tak prezentują się wstępne wyniki wyborów w Krakowie:
- Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska), na którego zagłosowało 39,4 proc.
- Łukasz Gibała (KWW Łukasza Gibały – Kraków dla Mieszkańców), którego poparło 28,4 proc.
- Łukasz Kmita (KW Prawo i Sprawiedliwość) z poparciem 14,7 proc.
- Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga „Ku Przyszłości”) – 8,3 proc.
- Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 5,6 proc.
- Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga) – 2,5 proc.
- Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa) – 1,1 proc.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!