Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Kryzys wodny na Mazowszu. Piaseczno i Konstancin apelują o oszczędzanie

Przez Pokój Prasowy10 maja, 20262 min odczytu

  • W Piasecznie i Konstancinie-Jeziornie wzrosło zużycie wody, a sieć wodociągowa staje się przeciążona, dlatego urzędnicy wzywają do ograniczenia jej użycia.

  • Władze apelują o ograniczenie podlewania ogródków, napełniania basenów i mycia samochodów, podkreślając, że woda z sieci powinna być wykorzystywana głównie do celów socjalno-bytowych.

  • Pojawia się realne ryzyko spadków ciśnienia i przerw w dostawie wody, zwłaszcza w godzinach szczytu oraz w przypadku dalszego wzrostu zapotrzebowania.

  • Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu

W ostatnich dniach odnotowano gwałtowny skok zapotrzebowania na wodę. Jak informuje w komunikacie Przedsiębiorstwo Kanalizacji i Wodociągów w Piasecznie, „w ostatnich dniach odnotowano drastyczny, niemal dwukrotny wzrost zapotrzebowania na wodę”.

To bezpośrednio przekłada się na problemy z ciśnieniem w sieci, szczególnie w godzinach wieczornych, gdy pobór wody jest największy. W połączeniu z modernizacją infrastruktury i ograniczoną wydajnością stacji uzdatniania wody sytuacja staje się coraz bardziej napięta.

„Prosimy o roztropne korzystanie z wody”


Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornej nie ma wątpliwości, że konieczna jest szybka reakcja mieszkańców. W komunikacie podkreślono wprost: „apelujemy o racjonalne gospodarowanie wodą” oraz ograniczenie podlewania ogródków, napełniania basenów i mycia samochodów.

Przypominają, że „woda z miejskiej sieci wodociągowej powinna być wykorzystywana przede wszystkim do celów socjalno-bytowych”. Zakład wskazuje, że jeśli woda nie będzie racjonalnie używana, to będą czasowe spadki ciśnienia, „a miejscami nawet brak wody w kranach.”

Będą to sytuacje incydentalne, lecz jeśli nie zaczniemy oszczędzać wody, będą się one zdarzały coraz częściej



Władze miast i zakłady wodociągowe apelują o roztropne używanie wody123RF/PICSEL


Realne ryzyko spadków ciśnienia i przerw w dostawie


Służby nie ukrywają, że bez ograniczeń mogą pojawić się poważniejsze problemy. Już teraz PWiK w Piasecznie wskazuje, że „problem z utrzymaniem stabilnego ciśnienia” dotyczy coraz większego obszaru i nasila się w godzinach szczytu, przede wszystkim między 19:00 a 22:00.

Dodatkowo padają ostrzeżenia, że w sezonie letnim zużycie wody może wzrosnąć nawet kilkukrotnie, co bez reakcji mieszkańców może prowadzić do przerw w dostawach.

Woda tylko do podstawowych potrzeb


W komunikatach wyraźnie zaznaczono priorytety. Woda z sieci powinna być używana głównie do codziennych potrzeb mieszkańców, a nie do celów rekreacyjnych.

Jak podkreślają piaseczyńskie wodociągi, konieczne jest „ograniczenie podlewania ogródków przydomowych do niezbędnego minimum” oraz odpowiedzialne korzystanie z zasobów do czasu ustabilizowania sytuacji.

Nie jest to odosobniona sytuacja, gdyż niestety historia lubi się powtarzać i co roku wydawane są komunikaty z prośbą o racjonalne zużycie wody. Powstają specjalne mapy z miejscami, gdzie jest problem.


Trudny quiz o wodzie. Tylko geniusz zdobędzie 10/10

Wizualizacja cząsteczki wody. Naukowcom udało się nagrać reakcję wodoru z tlenem

Czytaj Dalej

Na wysuszone tereny wypuścili bobry. Zmiana aż zapiera dech

„Niemożliwe stało się możliwe”. Takie upały 50 lat temu były nierealne

Kameleony pojawiają się w nowych miejscach. „Nie zabierajcie ich do domu”

Wypuszczą na wolność najdziwniejsze wilki świata. To ostatnia deska ratunku

Rekordowe upały. Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata

Burza o siano dla zwierząt w zoo w Warszawie. Jest z Polski czy z Niemiec?

Wyjątkowe spotkanie w drodze na Rysy. Niedźwiedź na wysokości 2351 metrów

Cuchnący olbrzym kwitnie we Wrocławiu. Tłumy odwiedzają go nawet nocą

Lasy w Polsce miały być pod większą ochroną. Przyrodnicy rozczarowani

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.