W Szwecji ciepło nadeszło najszybciej w historii. Pogodowy rekord padł 6 kwietnia – informuje tamtejsza służba meteorologiczna SMHI. Szwedzkie „lato” nie oznacza jednak imponujących temperatur.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
„Lato” w szwedzkim stylu
SMHI poinformowało, że w minioną sobotę padł rekord ciepła. Począwszy od 6 kwietnia przez kolejne pięć dni temperatura w trzech miejscowościach na południu kraju przekraczała 10 stopni Celsjusza. Wartości te zanotowano na stacjach pomiarowych w w Malmö, Kristianstad oraz w Karlshamn.
„Tym samym na tych trzech stacjach został spełniony warunek meteorologicznego lata” – stwierdziło SMHI na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Jak twierdzą szwedzcy eksperci, jest to najwcześniejsze „lato” w historii prowadzonych w tym kraju pomiarów, czyli od końca XIX wieku. Aby mówić o wspomnianym „meteorologicznym lecie” trzeba doświadczyć średnich dziennych temperatur utrzymujących się na poziomie co najmniej 10 stopni Celsjusza przez pięć dni z rzędu – wyjaśnia SMHI.
Rekord po niemal stu latach
Poprzedni rekord nadejścia ciepła do Szwecji utrzymał się niemal równe sto lat: w 1906 roku ocieplenie rozpoczęło się 10 kwietnia i nastąpiło w miejscowościach Kristianstad i Växjö.
Jednocześnie z danych SMHI wynika, że wyższymi temperaturami większość Szwedów w najbliższym czasie się nie nacieszy. W przyszłym tygodniu w kraju będzie dosyć chłodno: termometry pokażą przeważnie jednocyfrowe wartości.
Rekord lepszy o kilka dni
Na przestrzeni lat opisywany rekord przesuwał się o kilka dni w różnych okresach. Najwcześniej w roku wyższe temperatury docierały do Szwecji w następującym terminie:
- 6 kwietnia 2024 r.;
- 10 kwietnia 1906 r.;
- 11 kwietnia 2007 i 2009 r.;
- 12 kwietnia 1952 r.;
- 14 kwietnia 1959 r.
Według SMHI wraz z postępującym ociepleniem klimatu rośnie prawdopodobieństwo, że w przyszłości ciepło w Szwecji będzie pojawiać się jeszcze wcześniej.
Definicja „lata meteorologicznego” stosowana przez SMHI jest inna niż ogólnie przyjęta. Szwedzcy meteorolodzy uzależniają ją od temperatury i określają tak okres co najmniej pięciu dni z rzędu, podczas których jest przynajmniej 10 st. C na termometrach. Tymczasem ogólna definicja stanowi inaczej.
Lato meteorologiczne po szwedzku: czym różni się od „zwykłego”?
Lato meteorologiczne różni się od „prawdziwej” pory roku. Jest to termin stworzony przez klimatologów, który ma służyć głównie w celach statystycznych.
Dzięki niemu naukowcy są w stanie porównywać okres lata meteorologicznego pod względem pogodowym na przestrzeni wielu lat. Lato meteorologiczne trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia.
Lato astronomiczne z kolei rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego. Na półkuli północnej jest to 21 lub 22 czerwca. Lato kalendarzowe natomiast rozpoczyna się zawsze 22 czerwca i trwa do 22 września.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!