O możliwej podróży Donalda Tuska do Francji i Niemiec kilka dni temu informowała „Rzeczpospolita”. Redakcja dziennika uważa, że wizyty w tych właśnie krajach nie są przypadkowe.
Tusk spotka się z Macronem, a Sikorski – z Sejourne i Baerbock
Razem z Niemcami i Francją Polska tworzy Trójkąt Weimarski, czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. „Formuła Trójkąta Weimarskiego została zainicjowana 28 sierpnia 1991 r. w Weimarze przez Ministrów Spraw Zagranicznych Polski – Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji – Rolanda Dumas i Niemiec – Hansa-Dietricha Genschera jako forum trójstronnych konsultacji politycznych” – czytamy na stronie polskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
Dziennikarze „Rz” uważają, że współpraca ta ma być „sercem polskiej polityki zagranicznej”. Zaś oczekiwania nowego rządu wobec Trójkąta Weimarskiego mają być „ogromne”.
Donald Tusk razem z Radosławem Sikorskim 12 lutego polecą do Paryża – podaje Onet. Tam szef rządu rozmawiał będzie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Zaś szef polskiego ministerstwa spraw zagranicznych uczestniczył będzie w obradach Trójkąta Weimarskiego. Będą tam także Stephan Sejourne i Annalena Baerbock – szefowie msz Francji i Niemiec.
Następnie Donald Tusk poleci do Berlina. Podczas wizyty w Niemczech uda się na spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem.
Trójkąt Weimarski potępił inwazję Rosji
Onet przypomina, że państwa tworzące Trójkąt wspierają Ukrainę, która zaatakowana została przez Rosjan na początku lutego 2022 roku. Rok po tym zdarzeniu prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas spotkania w Niemczech potępili to zdarzenie.
„Potwierdzili w najostrzejszych słowach swoje potępienie dla niesprowokowanej i brutalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi jawne pogwałcenie porządku międzynarodowego opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych” – brzmi fragment komunikatu opublikowanego po spotkaniu w Monachium.
Zapewnili także „swoją niezachwianą solidarność z Ukrainą i swoje bezwarunkowe poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją” – dodano.