Jak precyzuje agencja, Departament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaż systemów do rozpoznania przestrzeni powietrznej i radarów powierzchniowych, a także powiązanych z nimi elementów logistyki.
„Dobre wieści zza oceanu. Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce czterech aerostatów rozpoznawczych. Wkrótce zakończenie negocjacji i podpisanie umowy. Po dostawie nowych systemów do Wojska Polskiego monitorowanie nieba wejdzie na zupełnie nowy poziom” – napisał na platformie X Paweł Bejda, sekretarz MON.
O szczegółach napisano w mediach społecznościowych Agencji Uzbrojenia.
„Zapowiedzi Szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artura Kuptela dziś znalazły swoje potwierdzenie. Departament Stanu USA wyraził zgodę na pozyskanie przez Polskę systemów aerostatycznych kryptonim BARBARA” – czytamy.
„W ramach przyszłej umowy Wojsko Polskie otrzyma nie tylko nowoczesny system radiolokacyjny, obejmujący komponent naziemny i powietrzny, ale również szerokie wsparcie m.in. pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz dokumentację techniczną. Aerostaty BARBARA dołączą do systemu wczesnego ostrzegania i rozpoznania. Niebawem w Polsce pojawi się pierwszy element tej układanki – samolot SAAB 340 AEW. O szczegółach będziemy stale informować” – czytamy w komunikacie.
USA. Systemy radarowe dla Polski
Jak podano z kolei w komunikacie amerykańskich służb „proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”.
„Proponowana sprzedaż zwiększy zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony wrogich systemów broni powietrznej i naziemnej. Polska wykorzysta te zdolności jako powietrzny system wczesnego ostrzegania do obrony przed nadchodzącymi zagrożeniami regionalnymi. Umożliwi to również Polsce zwiększenie jej wkładu w przyszłe operacje NATO. Polska nie będzie miała trudności z przyjęciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych” – dodano.