Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Polacy oddali już pół miliarda opakowań. Nie trzeba mieć paragonu

Przez Pokój Prasowy23 marca, 20262 min odczytu

W skrócie

  • W systemie kaucyjnym w Polsce do tej pory zwrócono około 530 mln opakowań, z czego w lutym było to ok. 300 mln butelek.

  • Kaucja wynosi 50 groszy dla plastikowych butelek (do 3 l) i metalowych puszek (do 1 l), a 1 zł dla szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 l.

  • Do odzyskania kaucji nie trzeba mieć paragonu, ale opakowanie nie może być zgniecione.

W lutym w ramach systemu kaucyjnego zwrócono ok. 300 mln butelek – przekazała w poniedziałek szefowa resortu pytana w Radiu Zet. W ciągu pierwszych miesięcy funkcjonowania systemu kaucyjnego trafiło do niego około 530 mln opakowań, odzyskano natomiast 28 mln sztuk.

Liczba oddanych opakowań zmienia się z tygodnia na tydzień


Hennig-Kloska podkreśliła, że w styczniu wprowadzono do obrotu 580 milionów nowych butelek, co spowodowało duży wzrost oddanych opakowań.

„Ta sytuacja gigantycznie się zmienia; w styczniu mieliśmy bardzo duży wzrost asortymentu, który wchodził do systemu, i te dane z tygodnia na tydzień potrafiły się gigantycznie zmieniać, bo wymieniał się towar na półkach. Dane mniej więcej z lutego, to jest około 300 milionów sztuk butelek, które wróciły od końca stycznia do mniej więcej pierwszych dni marca” – powiedziała.


Kaucja wynosi 50 groszyMarek BAZAK East News


Ministra przyznała jednocześnie, że w systemie kaucyjnym są rzeczy do poprawy – logistyka, czy odpowiednie oznakowania miejsc, w których można oddać butelki i puszki.

W Polsce do napojów w butelkach plastikowych (do 3 l), metalowych puszkach (do 1 l) doliczana jest kaucja w wysokości 50 groszy, którą można odzyskać po oddaniu opakowania. O tym, czy dane opakowanie jest objęte kaucją, informuje znak kaucyjny nadrukowany na etykiecie lub puszce – dwie strzałki tworzące prostokąt z napisem kaucja i z jej kwotą. Aby odzyskać kaucję, nie trzeba mieć paragonu, ale opakowanie nie może być zgniecione.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w systemie kaucyjnym są też butelki szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l (w ich przypadku kaucja to 1 zł). Producenci napojów w takich butelkach nadal mogą jednak prowadzić własne, niezależne zbiórki takich opakowań.

Systemy te od wielu lat mają przede wszystkim producenci piw, ale i popularnych napojów słodzonych bez alkoholu.

Zgodnie z unijnymi progami recyklingu w latach 2025-2028 poziom selektywnej zbiórki odpadów ma sięgnąć 77 proc. w przypadku butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (o pojemności do 3 l), metalowych puszek (o pojemności do 1 l) oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku (o pojemności do 1,5 l). Od 2029 r. próg ten wzrośnie do 90 proc.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Wystrzały z broni podczas wesela. Łowczy okręgowy odwołany z PZŁ

Larwy wkręcające się w ciało wróciły po 60 latach. Jest plan eksterminacji

Wykopali dinozaura i przecierali oczy. W kamieniu odcisnęło się coś jeszcze

Zaskakujący skutek upałów. Popularne warzywa znikną z Polski lub zdrożeją

Koty także zapadają na demencję. To szansa na leczenie ludzi

Pancerne ryby siały postrach na terenie Polski. Były wielkie jak orki

Rząd chce wykonać wyrok TSUE ws. lasów. Ekolodzy: Mamy poważne wątpliwości

System kaucyjny działa już prawie pełną parą. Aż 600 mln opakowań w miesiąc

Co się dzieje ze skowronkami w Polsce? Jedne giną, drugie mają się świetnie

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.