O tym, że politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością planowali 10 października zaskarżyć Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako pierwsze poinformowało TVN24. Teraz polskie MSZ wydało w tej sprawie komunikat. Radosław Sikorski zdecydował o zakończeniu współpracy, która miała na celu przygotowania skargi międzypaństwowej przeciwko Rosji „w związku ze zdarzeniem lotniczym z udziałem samolotu Tu 154 M nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terytorium Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r”.
Nie będzie skargi do ETPC na Rosję. Decyzja Sienkiewicza
Tym samym szef resortu dyplomacji wycofał list intencyjny, który w październiku ubiegłego roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi podpisał ówczesny szef MSZ Zbigniew Rau, ówczesny przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego Antoni Macierewicz oraz Ben Emmerson, adwokat reprezentujący spółkę Emmerson Consulting International Ltd.
„W związku z likwidacją Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 grudnia 2023 r. jedna ze stron Listu intencyjnego przestała istnieć. W tej sytuacji Minister Spraw Zagranicznych, przekazał do Mecenasa Bena Emmersona informację o zakończeniu obowiązywania listu intencyjnego i odstąpieniu od jego realizacji” – czytamy w komunikacie MSZ.
Szef MSZ wycofuje list intencyjny w sprawie Rosji
Zapewniono też, że Radosław Sikorski podziękował Emmersonowi za „gotowość współpracy z Polską i za jego inne działania mające na celu ochronę praw człowieka na arenie międzynarodowej”. MSZ przypomina też, że 16 marca 2022 r. Rosja została wykluczona z Rady Europy w następstwie agresji przeciw Ukrainie, a 16 września 2022 r. przestała być stroną Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
19 stycznia minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o powołaniu zespołu, który wyjaśni, czym zajmowała się podkomisja smoleńska pod kierownictwem Antoniego Macierewicza. Pierwsze ustalenia dotyczą kosztów funkcjonowania.