W wyniku prowadzonego śledztwa pod koniec marca w Nowej Wsi ujawniono zakopane wysypisko śmieci. Znajdowało się ono na terenie kopalni kruszywa. Biegły z zakresu ochrony środowiska ocenił, że w miejscach wskazanych przez funkcjonariuszy znajdują się toksyczne odpady, które mogą zagrażać środowisku, a w tym zdrowiu i życiu. Inspektorzy GIOŚ zlokalizowali na posesji 18 miejsc składowania nielegalnych odpadów.
Zakopane odpady w woj. kujawsko-pomorskim
Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu wraz z funkcjonariuszami GIOŚ wytypowali obszar na terenie kopalni, gdzie zakopane były różne rodzaje odpadów.
W głębokim dole odnaleziono odpady typu komunalnego, opony, beczki i „mauzery” z nieznanymi substancjami, a także granulaty nieznanego pochodzenia.
Dotychczas w wątku prowadzonym przez Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zarzuty przedstawiono 51 podejrzanympolicja.pl
Opinia biegłego wykazała, że odpady znajdujące się w ziemi stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Niebezpieczne odpady mogą spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza, powierzchni ziemi lub spowodować znaczące zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.
W zakopanych opadach znaleziono m.in. resztki farb i lakierów, szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne, rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników.
Na miejsce został wezwany także prezes firmy, będący właścicielem terenu kopalni kruszywa. Sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
„Śledztwo jest wielowątkowe, bardzo obszerne, obejmujące kilkaset podmiotów biorących udział w tym procederze” – informuje Policja Mazowiecka.
W zakopanych opadach ujawnione zostały m.in. odpady farb i lakierów, szlamy z usuwania farb i lakierów zawierające rozpuszczalniki organiczne, rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalnikówWydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu/ZP KWP policja.pl
Mafia śmieciowa na celowniku
Policja informuje, że radomski wydział dw. z przestępczością gospodarczą prowadzi jeden z wątków śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. Sprawy dotyczą działania zorganizowanych grup przestępczych funkcjonujących na terenie całego kraju. Chodzi o tzw. mafię śmieciową, która popełnia przestępstwa skrabowe i środowiskowe. Polegają one na tworzeniu specjalnych podmiotów gospodarczych, wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi Kartami Przekazania Odpadów i fikcyjnym obrocie odpadami (czyny z art. 183 KK, art. 258§1 KK, art. 271§1 i 3 KK, art. 65§1 KK, art. 56§2 KKS).
Członkowie mafii śmieciowej postępują z odpadami w sposób skrajnie nieodpowiedzialny i narażają środowisko na skażenie. Dotychczas w wątku prowadzonym przez KWP w Radomiu zarzuty przedstawiono 51 podejrzanym. Wobec zatrzymanych sąd zastosował 24 tymczasowe aresztowania.
„Podglądacze przyrody”. Polski zimorodek to mistrz polowaniamateriały prasowe