Szwedzka służba pogodowa SMHI wystosowała ostrzeżenia przed atakiem zimy dla środkowej części kraju. Synoptycy wydali alerty pierwszego i drugiego stopnia w związku ze spodziewanymi śnieżycami i wichurami.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Zimowa wiosna w Szwecji
SMHI wydał pomarańczowe ostrzeżenia dotyczące śnieżyc dla obszaru ciągnącego się od Goteborga przez centrum kraju do Norrköping, na południe od Sztokholmu.
Według prognoz od wtorku rano na tych terenach pojawią się przelotne, miejscami bardzo silne opady śniegu, sięgające nawet 15-25 cm. Towarzyszyć im mogą silne porywy wiatru. Może to powodować duże problemy komunikacyjne, ponieważ w wielu miejscach pojawi się błoto pośniegowe, zrobi się ślisko, a w trakcie śnieżyc widoczność może być mocno ograniczona.
Pomarańczowe alerty obowiązują także w południowej części Östergötland i północnych rejonach Jönköping i Kalmar. Na tych terenach przez cały dzień (do godz. 23:00) spodziewane są silne opady śniegu oraz silny wiatr. Według SMHI tam również istnieje bardzo duże ryzyko problemów na drogach. Zaplanowane loty oraz kursy pociągów i autobusów mogą zostać opóźnione, a miejscami nawet odwołane.
Kolejnym obszarem, na którym obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie, jest rejon rzeki Tamnaran oraz jeziora Tämnaren. Tam z powodu ulew w ostatnim czasie stan wody jest wysoki.
/
Możliwe przerwy w dostawie prądu
Oprócz pomarańczowych w wielu miejscach obowiązują także żółte alerty pierwszego stopnia. Obejmują one południowo-wschodnią i wschodnią część Svalandii w centrum kraju. W ciągu dnia strefa śnieżyc i silnego wiatru będzie się przemieszczać od południa. W wielu miejscach przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 5-10 cm.
W nocy z wtorku na środę śnieżyce przesuną się na wschód. Szwedzcy synoptycy ostrzegają, że oprócz wielu możliwych utrudnień na drogach istnieje poważne ryzyko przerw w dostawie prądu. Masy śniegu mogą bowiem obciążyć gałęzie drzew, a te mogą spadać na przewody elektryczne.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!