Jakiś czas temu minister zdrowia poinformowała, że tabletka „dzień po” będzie dostępna niezależnie od decyzji prezydenta. Szefowa resortu zdrowia wyjaśniła, że ma „Plan B”. Zgodnie z przewidywaniami 29 marca 2024 roku prezydent Andrzej Duda zawetował zmiany w prawie farmaceutycznym, które umożliwiałyby kupienie bez recepty tabletki „dzień po” osobom powyżej 15. roku życia. Ministerstwo zdrowia przeszło więc do realizacji „Planu B” i skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia ws. tabletki „dzień po”.
Tabletkę „dzień po” będzie można kupić na receptę farmaceutyczną
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek (04.04.2024 r.), wyjaśniła, że rozwiązanie, które proponuje ministerstwo zdrowia, nie jest idealne, jednak ma być ono tymczasowe – do momentu wyboru nowego prezydenta.
Przygotowaliśmy rozwiązanie, które nie jest idealne, ale jedyne możliwe i zgodne z prawem, przynajmniej dopóki nie wybierzemy prezydenta, który szanuje prawa kobiet. Proponowane rozporządzenie nie tylko ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej, ale jest też programem edukacyjnym. To bezpieczna tabletka z punktu widzenia medycznego i akceptowalna z punktu widzenia etycznego – wyjaśniła szefowa resortu zdrowia.
Projekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia zakłada dostępność tabletki „dzień po” dla osób, które ukończyły 15. rok życia. Wcześniej zostanie przeprowadzony wywiad przez farmaceutę. Taka tabletka ma być dostępna od 1 maja w ramach programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Program pilotażowy ma trwać do 2026 roku i będą mogły przystąpić do niego wszystkie apteki, które podpiszą odpowiednią umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pacjentka przychodzi do apteki i prosi o tabletkę antykoncepcji awaryjnej. Magister farmacji z rocznym stażem przeprowadza z nią krótki wywiad, który ma bardzo dużo elementów także edukacyjnych. To jest dla nas ważne, szczególnie dla tych młodych dziewcząt, ale także dla kobiet dojrzałych. Po takim wywiadzie wypisuje receptę farmaceutyczną i wydaje lek – powiedziała minister zdrowia, wyjaśniając w ten sposób, jak taka usługa farmaceutyczna ma wyglądać.
Czy do zakupu tabletki „dzień po” będzie potrzebna zgoda rodzica?
Minister zdrowia Izabela Leszczyna odniosła się również do tego, czy podczas zakupu takiej tabletki „dzień po” przez osobę powyżej 15. roku życia (ale jeszcze niepełnoletnią) będzie konieczna obecność i zgoda rodzica. „Przy tej usłudze farmaceutycznej nie będzie wymagana obecność rodzica” – zaznaczyła. Wypisanie przez farmaceutę recepty ma być traktowane jako usługa farmaceutyczna, a nie świadczenie zdrowotne (zgoda rodzica wymagana jest w przypadku świadczenia zdrowotnego).
Usługa farmaceutyczna nie jest świadczeniem zdrowotnym, w związku z czym nie obejmują jej przepisy, które wynikają z ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowych ze środków publicznych. Tabletka jest absolutnie bezpieczna dla zdrowia także młodej dziewczyny, nie będzie wymagana obecność rodzica –powiedziała Izabela Leszczyna.