Pytaliśmy warszawianki i warszawiaków, co lubią w swoim mieście, a z czego lepiej byłoby zrezygnować. – Mieszkańcy są podzieleni: niektórzy bardziej doceniają, że jest więcej pasów na jezdni, a niektórzy wolą, aby było ich mniej, a więcej chodnika i ścieżki rowerowej – uznała pani, którą spotkaliśmy na Służewcu.
Właśnie kwestia transportu wzbudziła największe kontrowersje wśród naszych rozmówców. Wielu podkreślało, że atutem Warszawy jest metro, ale jak usłyszeliśmy na placu Szembeka, wokół budowy trzeciej nitki podziemnej kolei są spory. – Jeżeli metro (na Gocław – red.) ma sens, to powinno być, ale czytałem, że podobno nie można stąd puścić bezpośredniej linii do centrum – mówił mężczyzna.
Wybory w Warszawie. Czego chcą mieszkańcy? Sonda uliczna
Kolejny warszawiak, również przechadzający się po dzielnicy Praga-Południe, akcentował potrzebę zrównoważonego rozwoju Warszawy. – To trudne do realizacji, w szczególności ograniczenie samochodów osobowych. To kwestia eliminacji populizmu, który w nas się włączył. Polubiliśmy jeżdżenie autami, a to szkodzi miastu w ograniczeniu gazów cieplarnianych czy smogu – stwierdził.
Inny, z którym w ramach cyklu „Co sondzisz?” rozmawialiśmy w Śródmieściu, alarmował o „terrorze hulajnóg i rowerów”. – Dla hulajnóg nie ma parkingu, dlatego osoby niepełnosprawne i z wózkami dziecięcymi nie mogą przejechać – podkreślił.
Nie zabrakło też optymizmu. Spacerujący z psem po placu Zbawiciela nie ukrywał, że mieszka mu się w stolicy bardzo dobrze. – Codziennie można się dowiedzieć, że są osoby, którym nie wolno ufać, ale i fajne, którym ufać wolno (…). Teraz idę sobie po elektryczny samochód z carsharingu, więc chyba żyjemy trochę w przyszłości – skwitował.
Warszawiacy podzieleni. Jedni widzą betonozę, drudzy zieleń
A jak z zielenią i czystością w Warszawie? Część uczestników sondy narzekała na betonozę i „szary, nieróżniący się od reszty” Pałac Kultury i Nauki. – To, co mnie drażni, to zapaprane wszystkie mury jakimiś bohomazami. To niszczy architekturę, elewację, wygląd miasta, przestaje ono być eleganckie – padło z ust kobiety na placu Konstytucji.
Podobnie nie uważają jednak wszyscy. – Stolica ma dużo zieleni, przede wszystkim. I parków dużo – nie miał wątpliwości przechodzień na rondzie Wiatraczna, zapytany, co takiego posiada Warszawa, czym inne polskie metropolie pochwalić się nie mogą.
„Co sondzisz?”. Całą sondę Interii z udziałem warszawiaków i warszawianek możesz obejrzeć w materiale wideo poniżej:
Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydenta Warszawy. Jest ich sześcioro
Z postulatami mieszkańców zmierzy się zwycięzca wyborów na prezydenta stolicy. Będzie to jedna z sześciu osób: urzędujący włodarz Rafał Trzaskowski (KO), Magdalena Biejat (Lewica), Tobiasz Bocheński (PiS), Janusz Korwin-Mikke (Bezpartyjni), Przemysław Wipler (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) albo Romuald Starosielec (Ruch Odnowy Polski).
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a ich druga tura – konieczna tam, gdzie pierwsze głosowanie nie wyłoniło wójta, burmistrza albo prezydenta miasta – dwa tygodnie później, czyli 21 kwietnia.
Kontakt do autora: [email protected]