Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Klimat

Włochy podjęły decyzję w sprawie elektrowni węglowych. Lewica ostrzega

Przez Pokój Prasowy4 kwietnia, 20262 min odczytu

W skrócie

  • Włoski parlament uchwalił ustawę, na mocy której trwałe zamknięcie elektrowni węglowych nastąpi w 2038 roku, czyli 13 lat później niż pierwotnie planowano.

  • Przesunięcie terminu zamknięcia elektrowni węglowych musi zostać jeszcze zatwierdzone przez Senat, a partia Liga uzasadniła zmianę „poważnym międzynarodowym kryzysem energetycznym”.

  • Centrolewicowa opozycja i organizacje ekologiczne, w tym WWF Włochy, skrytykowały decyzję o przesunięciu terminu jako „niebezpieczny zwrot w walce ze zmianami klimatu i dla zdrowia obywateli”.

Kiedy węgiel odejdzie do lamusa? Magazyn „Science” uznał wzrost energii odnawialnej na świecie za Przełom Roku 2025 (Breakthrough of the Year). Produkcja energii pozyskiwanej ze słońca i wiatru zaczęła w kilku obszarach przewyższać wytwarzanie energii opartej na konwencjonalnych paliwach. Jednak nie każdy kraj chce odejść od tych rozwiązań.

Włochy nie zamkną elektrowni węglowych


Jak donosi agencja Reutera decyzja ta jest dowodem na gotowość prawicowego rządu premier Giorgii Meloni do złagodzenia polityki antyklimatycznej. Wszystko w obliczu rosnących wyzwań w zakresie dostaw energii wywołanych konfliktem w Iranie.

We Włoszech działają obecnie cztery elektrownie węglowe, z których trzy należą do największego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w kraju – Enel. Minister energii Gilberto Pichetto Fratin powiedział, że mogą one zostać reaktywowane, jeśli konflikt na Bliskim Wschodzie doprowadzi do kryzysu energetycznego.


Węgiel odpowiada za wiele problemów na świeciearturnyk123RF/PICSEL


Kiedy Włochy odejdą od węgla?


Zgodnie z planem energetyczno-klimatycznym (PNIEC) na rok 2024 Włochy miały definitywnie zrezygnować z węgla do końca 2025 roku. Dekret, który przesuwa termin na rok 2038, musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Senat, ale jest to powszechnie oczekiwane, biorąc pod uwagę poparcie rządu.

Współrządząca partia Liga, która naciskała na przełożenie decyzji, stwierdziła, że „słusznie i odpowiedzialnie” należy ponownie rozważyć odejście od węgla w świetle obecnego „poważnego międzynarodowego kryzysu energetycznego”.

Aktywiści reagują na decyzję rządu


Z drugiej strony centrolewicowa opozycja i organizacje ekologiczne potępiły ten krok. WWF Włochy nazwał go „niebezpiecznym zwrotem w walce ze zmianami klimatu i dla zdrowia obywateli”.

W 2024 r. Włochy, sprawując prezydencję w grupie G7, przewodniczyły spotkaniu, na którym członkowie Grupy Siedmiu największych demokracji zgodzili się zakończyć wykorzystywanie węgla w produkcji energii do 2035 r.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Europejczycy gotują się w upałach. Sprzedaż klimatyzacji wzrosła 1000 razy

Prognoza pogody na najbliższe dni przeraża. W Polsce będzie 40 stopni

Czy można kosić trawę w upał? Idealna pora dnia

Ogromny kwiat wkrótce zakwitnie w Polsce. Pachnie padliną, jest transmisja

Nietypowy skutek upałów w Europie. Grzeją się do 60°C i deformują

Kolejny humbak wpłynął do Bałtyku. Jest ryzyko, że skończy jak słynny Timmy

Podlewanie ogrodu w pełnym słońcu. Dlaczego to wielki błąd?

Dżuma wybuchła wcześniej, niż sądzono. Rozniósł ją kuzyn polskiego świstaka

Nowy gatunek pająka robi ofiary w balona. Nazwano go na cześć Polaka

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.