Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Lokalne

Zdewastowano kapliczki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Policja szuka sprawców

Przez Pokój Prasowy3 maja, 20262 min odczytu

W skrócie

  • Na kilku kaplicach Dróżek Kalwaryjskich pojawiły się szpecące napisy, o czym poinformowało Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska.

  • Sprawa została zgłoszona policji, a przedstawiciele Sanktuarium apelują do pielgrzymów i mieszkańców o zgłaszanie niepokojących zachowań.

  • W ostatnich miesiącach doszło również do podobnych aktów wandalizmu w kościołach w Trzebini i Poznaniu.

O sprawie poinformowało Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska. Z opublikowanego oświadczenia wynika, że aktu wandalizmu dopuszczono się na kilku kaplicach Dróżek Kalwaryjskich. Na budynkach pojawiły się szpecące napisy.

Kalwaria Zebrzydowska. Napisy na kaplicach, sprawę zgłoszono policji


W komunikacie przedstawiciele Sanktuarium stanowczo sprzeciwili się „dewastacji obiektów kultu, które są jednocześnie unikalnymi zabytkami, wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”.

„Każdy atak na to miejsce jest uderzeniem w naszą wspólną historię i wartości” – podkreślono w komunikacie.

Jak czytamy, sprawa została zgłoszona służbom i obecnie jest badana przez policję.

„Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich pielgrzymów oraz mieszkańców okolicy o szczególną czujność. Prosimy o zgłaszanie wszelkich niepokojących zachowań zauważonych na terenie Dróżek” – zaapelowano.

To niejedyny akt wandalizmu na murach polskiej świątyni


Dodajmy, że to niejedyny tego typu akt wandalizmu, do którego doszło w ostatnim czasie. Pod koniec kwietnia informowaliśmy bowiem o zdarzeniu, do którego doszło w małopolskiej Trzebini.

Tam ktoś pomalował sprayem ścianę frontową kościoła. Pojawiły się na niej chaotyczne napisy i ciągi liczb. Sprawą zajęła się policja.

Z kolei w lutym na terenie kościoła pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu doszło do „wymalowania znaków o charakterze satanistycznym oraz umieszczenia pogróżek„.

Sprawcy posługiwali się wówczas czarnym sprejem, którym wymalowali na drzwiach i murach kościoła oraz na cokole pobliskiego pomnika Maryi symbole, takie jak odwrócone krzyże, czy trzy szóstki. Oprócz tego, na jednej ze ścian wypisano groźbę: „Ten kościół spłonie”. Proboszcz informował wówczas, że sprawa została zgłoszona na policję.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Czytaj Dalej

Świętokrzyskie. Bójka Polaków i Ukraińców w Starachowicach

Dolnośląskie. Akcja policji. Zapłakany i wystraszony chłopiec na drodze

Podgrzewany basen w Jeziorze Słupeckim – wyjątkowe miejsce na lato 2026

Wrocław. Grupa radnych ma nowy pomysł. Dotyczy polityki mieszkaniowej

Mszczonów. Wielki pożar, pali się zakład gospodarki odpadami

Pożar hali w Mszanie Dolnej opanowany. Ponad 100 strażaków w akcji

Jutrosin. Tragedia nad zalewem. Nie żyje 24-letni mężczyzna

Pogoda. Padł rekord czerwcowej temperatury w Polsce. Dane IMGW

Niedzielna msza a upały. Proboszcz spod Łodzi zaapelował do wiernych

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.