Rada Nadzorcza Polska Press odwołała w piątek zarząd spółki, w tym prezesa zarządu Stanisława Bortkiewicza oraz Dorotę Kanię – będącą w grupie redaktor naczelną. W zarządzie Polska Press znajdowali się również Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Informację podał portal wirtualnemedia.pl.
Biuro Prasowe Polska Press poinformowało pracowników w piątek wieczorem, że rada nadzorcza Polska Press 23 lutego 2024 roku podjęła uchwały o odwołaniu zarządu spółki – przekazała także PAP.
Podano, że „do pełnienia obowiązków prezesa spółki oddelegowana została sekretarz rady nadzorczej Magdalena Skowyrska”.
Od początku 2021 roku jedynym udziałowcem Polska Press jest państwowy koncern Orlen. Przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau Orlen ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował – po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK – wiosną 2021 roku.
Niedługo po przejęciu zmienił się cały skład zarządu Polska Press, w ciągu kilku miesięcy wymieniono redaktorów naczelnych prawie wszystkich dzienników wydawanych przez firmę. Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto, a w 2022 – 23 mln zł. Na przełomie 2022 i 2023 roku firma zamknęła większość z prawie 100 swoich tygodników lokalnych.
Zmiany w Orlenie. Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska
W Orlenie roszady w zarządzie zaczęto przeprowadzać w pierwszej połowie lutego. 1 lutego odwołany z funkcji prezesa koncernu został Daniel Obajtek, który pełnił tę funkcję od 2018 roku. Jak wówczas powiadomiono w komunikacie:
„Orlen informuje, że rada nadzorcza spółki, po zapoznaniu się z pismem prezesa zarządu Orlen SA. pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że 'oddaje się do dyspozycji Rady nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji’, postanowiła odwołać pana Daniela Obajtka z zarządu Orlen SA z upływem dnia 5 lutego 2024 roku„.
W tym tygodniu w czwartek w czasie konferencji wynikowej Orlenu, p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki przekazał, że Orlen otrzymał dwie niewiążące oferty wykazujące zainteresowanie ewentualnym kupnem spółki Polska Press. Jak również dodał, trwa wielowymiarowa analiza opłacalności tej spółki medialnej. – Trochę za wcześnie, żeby o tym mówić, co będziemy robili ze spółką Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki, opłacalności tego biznesu, dopiero po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki – mówił p.o. prezesa Orlenu.
Polska Press Grupa to jedna z największych spółek medialno-technologicznych w Polsce i zarazem największy wydawca mediów regionalnych w kraju. Należą do niej m.in. 22 dzienniki regionalne i portal informacyjny i.pl.