Pałeczki salmonelli wykryto w jednej z pięciu próbek produktu – poinformowała Główna Inspekcja Sanitarna. Jak przypomniano, kontakt z bakterią wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Inspekcja na swojej stronie wydała ostrzeżenie i podała dokładnie informacje na temat produktu, w którym znaleziono pałeczki.
Chodzi o sałatkę jarzynową 250 g firmy SEKO S.A. z Chojnic. Numer partii to 31 03 2024 047.AN. Termin przydatności do spożycia to 31.03.2024.
Jak podkreślono, w środę bezpośrednio po otrzymaniu informacji dystrybutor wycofał w całości towar rozdystrybuowany do sklepów sieci POLOmarket.
Salmonella w sałatce jarzynowej. Trafiła do sklepów popularnej sieci
W sklepach POLOmarket umieszczono informację dla klientów, którzy mogą zwrócić zakupione sałatki. „Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu należy skontaktować się z lekarzem” – czytamy w komunikacie GIS.
Organy kontrolujące razem z producentem wyjaśniają okoliczności pojawienia się bakterii w produkcie.
Salmonella. Jak dochodzi do zakażenia?
Salmonella to bakterie odpowiedzialne za wywoływanie chorób przewodu pokarmowego u ludzi. Wyróżnia się ponad 2500 specyficznych odmian tego patogenu. Te mikroorganizmy bytują w organizmach ludzi i zwierząt, a do zakażenia nimi dochodzi przez spożycie skażonego pokarmu lub wody. Najczęściej są to jajka i niedogotowane mięso drobiowe.
Zakażenie może przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób, najczęściej w postaci ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Okres inkubacji (wylęgania) w przypadku zakażenia salmonellą wynosi zwykle od sześciu do 48 godzin.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!