Close Menu
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Facebook X (Twitter) Instagram
Historie Internetowe
Facebook X (Twitter) Instagram
Banai
Subskrybuj
[gtranslate]
  • Polska
  • Lokalne
  • Świat
  • Polityka
  • Ekonomia
  • Nauka
  • Sport
  • Zdrowie
  • Klimat
  • Trendy
  • Komunikat prasowy
Lokalne

Zamieszanie wokół zamku w Stobnicy. „Rażące naruszenie obowiązków”

Przez Pokój Prasowy29 marca, 20243 min odczytu

Ze względu na złożenie wniosku po terminie, Naczelny Sąd Administracyjny 26 marca tego roku odrzucił skargę kasacyjną Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy tzw. zamku w Stobnicy.

W piątek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w tej sprawie komunikat. W związku z odrzuceniem skargi kasacyjnej GDOŚ przekazała, że „niezłożenie w przewidzianym przez przepisy prawa terminie stosownych dokumentów do Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje na rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, a także błędy kierownictwa Departamentu Orzecznictwa Administracyjnego oraz kierownictwa GDOŚ w nadzorze nad wykonywaniem obowiązków przez pracowników”.

Zamek w Stobnicy. GDOŚ o ówczesnym kierownictwie

Jak dodano w komunikacie, osoby bezpośrednio odpowiedzialne za tę sytuację, a także ówczesne kierownictwo, nie pełnią już swoich obowiązków. „Nie jest zatem możliwe wyciągnięcie służbowych konsekwencji wobec tych osób” – podkreślono. 

W Dyrekcji, jak nadmieniono w oświadczeniu, wdrażane są środki mające zapobiec wystąpieniu tego typu błędów w przyszłości.

Budowa tzw. zamku w Stobnicy to inwestycja prowadzona przez poznańską spółkę D.J.T. na skraju „Puszczy Noteckiej”, na obszarze Natura 2000. Obiekt liczy 14 nadziemnych kondygnacji i ma kilkudziesięciometrową wieżę. Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę w 2015 r.

W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił GDOŚ wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Pod koniec kwietnia 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu uchyliła swoją decyzję z maja 2015 r., określającą warunki prowadzenia robót dla inwestycji w Stobnicy i wniosła sprzeciw wobec jej realizacji. Wcześniej, w 2015 r., RDOŚ uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Zamek w Stobnicy. Zamieszaknie wokół budowy

Powodem wznowienia postępowania i uchylenia poprzedniej decyzji RDOŚ oraz wniesienia sprzeciwu wobec realizacji budowy, było ujawnienie okoliczności dotyczących powierzchni przekształconej na potrzeby przedsięwzięcia. 

Pod koniec 2020 r. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, urzędnikom i przedstawicielom inwestora, którym zarzucono m.in. poświadczenie nieprawdy w dokumentach, złożenie fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością czy prowadzenie działalności zagrażającej środowisku.

Sąd Rejonowy w Obornikach zdecydował o umorzeniu postępowania karnego wobec reprezentujących spółkę prowadzącą inwestycję Pawła N., Dymitra N. oraz Waldemara S., nie dopatrując się w zachowaniu oskarżonych znamion zarzucanych im przestępstw. Prokurator Okręgowy w Poznaniu złożył zażalenie na tę decyzję. W listopadzie 2022 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował o uchyleniu zaskarżonego postanowienia i skierowaniu sprawy trzech oskarżonych do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy w Obornikach.

W listopadzie 2023 r. w Sądzie Rejonowym w Obornikach rozpoczął się proces oskarżonych o nieprawidłowości przy budowie tzw. zamku w Stobnicy. W sądzie nie stawili się dwaj przedstawiciele inwestora. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do winy.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czytaj Dalej

Pożar hali w Mszanie Dolnej. Trwa akcja strażaków, słychać wybuchy

Radom. Śmierć pacjenta po nastawieniu barku. Prokuratura powoła biegłych

Warmińsko-mazurskie. Wypadek wojskowej ciężarówki. Ranni żołnierze

Małopolska: Dramatyczny finał domowej awantury. Koniec obławy

Lublin. 58-latek zabarykadował się w mieszkaniu. Akcja policji

Sosnowiec. Ośmiolatka pogryziona przez psa. Dziecko trafiło do szpitala

Sygnalista zwolniony. Ratusz i ZDM wydały oświadczenia, „nie wiedzieliśmy”

Zwoleń. Ośmiolatek utonął w zalewie. Był pod opieką ojca

Pszczyna. „Lody za pasek”. Lodziarnia „Pod Dębem” kontynuuje tradycję

Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
  • Home
  • Buy Now
© 2026 Banai. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.